Taliani znížia dane a pre domácnosti obmedzia ceny energií

Zníženie daní sa uskutoční najmä prostredníctvom reorganizácie dane z príjmu, ceny energií bude štát dotovať a umožní ich domácnostiam hradiť v splátkach.

18.12.2021 11:01
plynový sporák, plamene, plyn Foto:
Taliani chcú znížiť dopad radikálneho zvyšovania cien elektriny a plynu na domácnosti.
debata

Talianska vláda sa v piatok dohodla s vládnucimi stranami na znížení daní z príjmu a podnikania v budúcom roku približne o 7,5 miliardy eur. Vyplýva to z dodatku k rozpočtu na rok 2022, ktorý musí ešte predložiť parlamentu na schválenie. Kabinet v Ríme vyčlení tiež približne 4 miliardy eur na obmedzenie účtov za energie pre domácnosti a firmy, uvádza sa v dodatku.

Rozpočet, ktorý musí parlament schváliť do 31. decembra, má za cieľ zredukovať rozpočtový deficit v roku 2022 na 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) z odhadovaných 9,4 % HDP v tomto roku. To signalizuje silný hospodársky rast a koniec stimulačných opatrení zavedených na vrchole pandémie ochorenia COVID-19.

Richard Sulík, Karol Galek, Čítajte viac Rekord za rekordom, ceny elektriny už prekonali 250-eurovú hranicu. Kam až vyletia?

Vzhľadom na stúpajú ceny energií na trhoch v zahraničí, vláda Maria Draghiho vyčlenila ďalších 1,8 miliardy eur, aby sa pokúsila udržať na uzde domáce účty za energie podľa dodatku k rozpočtu. Táto suma je nad rámec 2 miliárd eur, ktoré boli už predtým vyčlenené.

Separátne opatrenie umožní domácnostiam uhrádzať účty za elektrinu a plyn v prvých štyroch mesiacoch budúceho roka v 10 splátkach, čím sa zníži ich vplyv na rodinné financie.

trenčín, škola Čítajte viac Ceny energií drvia obce, mestá aj ambulancie. Toto som ešte nezažil, hovorí riaditeľ školy

Zníženie daní sa uskutoční najmä prostredníctvom reorganizácie dane z príjmu (IRPEF), a to redukciou počtu daňových sadzieb na štyri z piatich a zvýšením niektorých daňových výhod pre osoby s nízkymi príjmami.

Prvé daňové pásmo pri ročnom príjme do 15 000 eur zostane na úrovni 23 %. Druhé pásmo od 15 000 do 28 000 eur sa zníži na 25 % zo súčasných 27 %. Najvýraznejšie sa zníži tretie pásmo pri príjmoch od 28.000 do 50.000 eur, a to na 35 % z 38 %. Štvrté pásmo pri príjmoch od 50.000 do 75.000 eur, naopak, stúpne na 43 % zo 41 %. Ide o sadzbu, ktorá sa v súčasnosti uplatňuje pri príjmoch nad 75.000 eur, čím sa fakticky ruší piate pásmo dane z príjmov.

Daňová reforma tiež oslobodzuje viac ako 800 000 samostatne zárobkovo činných osôb od platenia regionálnej dane z podnikania.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #ceny plynu #ceny energií #cena elektriny #znižovanie daní