Dôchodcovia s hypotékami
Údaje z iných krajín naznačujú, že podiel úverov, ktoré budú splácané aj po odchode do dôchodku, je na Slovensku dokonca vyšší ako v niektorých európskych krajinách s vyššou mierou zadlženosti domácností. Na riziká upozorňuje NBS už od jari.
Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS, potvrdil, že trend rastie, napriek tomu, že koeficient výpočtu dôchodkov bude v budúcnosti podstatne nižší.
„To znamená, že dostanete menej peňazí, ako dostávajú dnešní dôchodcovia. Keď sa k tomu pripoja zdravotné problémy a iné neistoty, je to jasné riziko,“ vysvetlil ekonóm s tým, že NBS má v úmysle sa témou hlbšie zaoberať aj do budúcna. Zároveň však zdôraznil, že najlepšie opatrenie je, keď si ľudia znížia riziko problémov splácať úver na dôchodku sporením.

S tým súhlasia aj ďalší ekonómovia. „Ak má dlžník finančnú rezervu vo výške aspoň troch mesačných výdavkov, riziko z nesplácania je výrazne nižšie. Túto rezervu by si mal vytvoriť ešte pred zadlžením sa, prípadne si ju začať vytvárať hneď s načerpaním úveru. Je bezpečnejšie vziať si vyšší úver a mať popri ňom finančný vankúš, než načerpať nižší úver a voľné peniaze použiť na dofinancovanie,“ vysvetlil Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Dobiš odporúča súbežne s úverom si zriadiť sporenie so zhodnotením ideálne s rovnakým dátumom, ako je dátum splátky úveru. Budete si tak nevedomky vytvárať rezervu, ktorá sa neskôr môže ukázať ako kľúčová.