Arrive chýba 100 šoférov, Droba im hrozí sankciami. Dostali nôž na krk, vyhlásil župan po pondelkovom fiasku

Novému regionálnemu dopravcovi v Bratislavskom kraji, spoločnosti Arriva, chýba zhruba 100 vodičov. Po rokovaní s dopravcom pre pondelkový výpadok regionálnych autobusových spojov to vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraj Juraj Droba s tým, že k podobnému výpadku dôjde aj v utorok (16. 11.).

15.11.2021 12:10 , aktualizované: 13:46
Juraj Droba Foto:
Vodiči Slovak Lines počas tlačovej konferencie k podpísaniu zmluvy medzi BSK a spoločnosťou Arriva 11. októbra 2021 v Bratislave
debata (181)

Od Arrivy požaduje, aby do deviatich pracovných dní prišlo k „citeľnému zlepšeniu“. Prioritou sú najmä spoje, ktoré vozia deti do školy a ľudí do práce. K zlepšeniu musí podľa Drobu prísť najmä v okresoch Senec a Pezinok.

„Dostali ‚nôž na krk‘, aby problém do veľkej miery vyriešili,“ povedal Droba. Na otázku, či je v hre aj vypovedanie zmluvy s Arrivou, odpovedal, že všetky scenáre sú otvorené. Šéf BSK uviedol, že je rovnako nahnevaný ako obyvatelia kraja. „Dotklo sa to tisícok ľudí, ktorí nemali pristavené autobusy,“ podotkol s tým, že došlo k výpadku okolo 30 percent spojov.

Ako nový dopravca avizoval, dočasné obmedzenia sú približne na 50-tich linkách, pričom v bratislavskom regióne podľa cestovných poriadkov prevádzkuje 62 liniek. Najväčšie výpadky hlásil v okolí Pezinka a Senca.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Doprava by sa podľa spoločnosti mala vrátiť do „normálu“, keď budú regionálne autobusové linky obsadené vodičmi. Neuviedla, kedy by to mohlo byť realitou.

Autobusová stanica Nivy Čítajte viac Autobusári, kamionisti a vodiči. Chýbajú ich tisícky, za tisíc sto eur v hrubom je ťažké zohnať nových ľudí

Nový dopravca Arriva sa podľa Drobu zaviazala podpisom zmluvy s BSK k tomu, že od pondelka bude v plnom rozsahu poskytovať prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Keďže sa tak nestalo a došlo k výpadkom viacerých spojov (najviac citeľné v okresoch Senec a Pezinok), predseda BSK inicioval rokovanie s vedením Arrivy.

Dopravca deklaruje dostatočný počet autobusov. Problém má však s nedostatkom vodičov, chýba mu ich približne 100. „Dohodli sme sa, že Arriva vyplatí každému vodičovi, ktorý uzavrie pracovnú zmluvu, náborový príspevok vo výške 1000 eur. Každému vodičovi, ktorý prinesie nového kolegu-šoféra, vyplatí bonus vo výške 300+300 eur. Zmiernia sa tiež sankcie pre vodičov, napríklad za nedodržanie predpísanej spotreby,“ priblížil Droba.

„Najmenšie výpadky sme zaznamenali v regióne Malaciek a Šamorína. Niektorí cestujúci avizovali problémy s čipovými kartami. Bratislavská integrovaná doprava veľmi promptne tento problém rieši s technikmi,“ spresnil kraj na svojom webe. BSK upozornil cestujúcich, že k pondelku boli zmeny cestovných poriadkov aj liniek dlhodobo plánované. „To, že spoj, na ktorý boli cestujúci dosiaľ zvyknutí, nešiel, neznamená automaticky, že vypadol. Môže to znamenať, že linka bola skrátená, zmenená alebo nahradená inou,“ upozornil kraj.

Arriva Čítajte viac Na západe sa mení autobusový prepravca. Až tretine spojov hrozí výpadok, nemá si kto sadnúť za volant

BSK zároveň valorizuje platy vodičov o päť percent už budúci rok, teda o rok skôr, ako bolo plánované, a potom každý rok o ďalších päť percent. Kraj s dopravcom sa zároveň dohodli, že technické problémy s predplatenými kartami a informačnými systémami v autobusoch budú do konca týždňa odstránené. „Vyzývam dopravcu, aby vodičov čo najskôr zohnal,“ podotkol šéf BSK.

Zároveň potvrdil, že pre tento výpadok spojov budú Arrivu čakať zrejme sankcie vyplývajúce zo zmluvy. „Budem trvať, aby boli čo najvyššie. Vyrubovať sa však budú až po uplynutí istého časového obdobia,“ skonštatoval. Cestujúcim odporúča, aby v týchto dňoch sledovali aktualizované cestovné poriadky. Kraj podľa neho hľadá aj iné formy alternatívnych možností prepravy ľudí.

181 debata chyba
Viac na túto tému: #autobusy #Arriva #Slovak Lines