Ďalšie vypnutie v priemysle. US Steel odstavuje najstaršiu pec

V čase uvedenia do prevádzky bola košická vysoká pec najmodernejšia a najväčšia v Československu. Do dnešných dní absolvovala dve generálne opravy, v rokoch 1974 a 1986.

19.10.2021 12:27
U. S. Steel Košice Foto: ,
U.S. Steel Košice
debata (17)

Spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) plánuje dvojmesačnú odstávku pece číslo jedna. Spustená bola ako prvá z troch vysokých pecí ešte v roku 1965.

“V súčasnosti vyrábame v U. S. Steel Košice na všetkých troch vysokých peciach. V rámci údržby pripravujeme s našimi partnermi strednú opravu jednej z pecí a s tým súvisí plánovaná odstávka vysokej pece číslo jedna. Predpokladáme, že oprava začne v novembri a bude trvať dva mesiace. Očakávame, že vysoká pec nabehne znova do prevádzky v januári 2022,” uviedol Bača.

Vysoké pece zabezpečujú v rámci prevádzok hutníckej prvovýroby premenu železorudných surovín na tekutý kov. Tri vysoké pece, postavené koncom 60-tych rokov, prešli významnou modernizáciou a v súčasnosti patria z hľadiska technického vybavenia a výrobnej kapacity k vyspelejším v Európe. Až do areálu U. S. Steel Košice vedie z Ruska a Ukrajiny širokorozchodná železničná trať. Na štyroch spekacích pásoch sa rudy a prísady menia na aglomerát, ktorý tvorí hlavnú časť vsádzky do vysokej pece. Surové železo sa preváža v špeciálnych pojazdných miešačoch na bezprostredné ďalšie spracovanie do DZ Oceliareň.

Ako ďalej dodal, odstávka nesúvisí s cenami energií. “Táto oprava síce ovplyvní objem ocele na trhu, nie je však zapríčinená zvýšením cien energií. Tento vývoj sme predpokladali a na odstránenie extrémnych výkyvov cien energií budú potrebné viaceré systémové opatrenia, o ktoré sa vláda v súčasnosti snaží," konštatoval Bača.

Vladimír Soták Čítajte viac Priemyselník Soták o energetickej kríze: Fabriky nebudú mať na platy

Oceliari tvrdia, že sú pripravení poskytnúť všetky potrebné dáta a know how spotrebiteľa a zároveň výrobcu energií. “Roky upozorňujeme na to, že je potrebné vytvoriť konkurencieschopné prostredie pre energeticky náročné podniky v EÚ. Naši zamestnanci vedia, že prebieha množstvo projektov na úsporu energií a aj cez RÚZ a na európskej úrovni cez EUROFER bojujeme za rovnaké podmienky pre výrobcov ocele,” dodal hovorca firmy.

U. S. Steel Košice má momentálne takmer 9 400 zamestnancov a ročne vyrobí 4,5 milióna metrických ton ocele.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #priemysel #oceliarne #odstávka výroby #U.S. Steel Košice