Pokračovanie článku: Chýba AdBlue. Čo bude s kamiónmi, autobusmi a autami na naftu?

Odborník na automobily: Ak bude AdBlue chýbať, ničím ho prvoplánovo nenahrádzajte

Ak sa vám AdBlue minie, po vypnutí motora už auto opätovne nenaštartujete, varuje Igor Michalovič, after sales manažér spoločnosti Hyundai Slovensko

Na trhu môže už onedlho chýbať AdBlue. Mnohým motoristom to však nič nehovorí. Čo to vlastne je?

AdBlue (registrovaná obchodná známka VDA) je v Európe a v krajinách prijímajúcich európske emisné limity kvapalné aditívum, ktoré využíva technológiu SCR (selektívna katalytická redukcia). Využíva sa pri úprave výfukových plynov naftových motorov na úroveň emisných limitov Euro 4 a vyšších.

Jeho teoretický nedostatok sa teda môže týkať výlučne majiteľov áut s naftovým motorom? A ako zistia, či je to aj ich prípad?

Stručne povedané, zákazník si to môže overiť doslova „na vlastné oči“. Výrobcovia áut sa dnes snažia zjednotiť umiestnenie nádrže na AdBlue. Väčšinou sa nachádza pri otvore na naftovú nádrž a charakterizuje ju modrý uzáver, zväčša aj s nápisom „AdBlue“. Zákazník ho však môže nájsť aj na iných miestach, preto je v prípade pochybností lepšie obrátiť sa na servis alebo si pozrieť návod na obsluhu vozidla.

Čo sa stane, ak sa AdBlue minie? Môže auto ďalej pokračovať v jazde? A naštartuje opätovne?

V takomto prípade vo väčšine prípadov nie je možné vozidlo po vypnutí motora opätovne naštartovať a vodičovi nezostane nič iné, než zavolať si odťah do servisu. Nejde pritom o žiadne zlyhanie techniky, výrobcovia áut sú povinní v súlade s legislatívou zamedziť prevádzke automobilu s vyčerpaným AdBlue. Dostať sa do tohto stavu je však veľmi nepravdepodobné, respektíve si vyžaduje zanedbávanie starostlivosti o vozidlo, pretože väčšina vozidiel s veľkým predstihom upozorňuje na nízku hladinu AdBlue v nádržke.

Môže jazda bez AdBlue nejako poškodiť motor?

Jazda bez AdBlue u väčšiny vozidiel nie je možná. Jazda bez tejto kvapaliny by mohla poškodiť systém riadenia emisií.

Dá sa núdzovo a krátkodobo AdBlue niečím nahradiť? Napríklad destilovanou vodou, ktorá je aj tak jeho súčasťou?

Nie, nie je ho možné nahradiť. Ako som už povedal – jazda s inou ako predpísanou kvapalinou by mohla poškodiť systém riadenia emisií vozidla.

© Autorské práva vyhradené

169 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #diesel #naftové autá #AdBlue
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy