Pokles súvisí s tým, že štát nezamestnaným nepredĺžil „pandemické“ podporné obdobie. Vláda v polovici marca tohto roka schválila nariadenie, podľa ktorého mohli nezamestnaní dostávať dávku v nezamestnanosti o dva mesiace dlhšie, maximálne však za obdobie do 31. mája tohto roka.
Ak boli poistenci naďalej vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, začalo im podporné obdobie opätovne plynúť od 19. marca tohto roka. Dávku v nezamestnanosti mohli poistenci poberať ďalšie dva mesiace, od 19. marca do 18. mája tohto roka, ak boli nepretržite evidovaní na úrade práce. Ak poistenci neboli vedení v uvedenej evidencii, podporné obdobie im začalo opätovne plynúť odo dňa zaradenia do evidencie na úrade práce.
Ľudia si v lete hľadali prácu jednoduchšie
S príchodom leta a očkovania sa však pandemická situácia upokojila a mnohé prevádzky začali naplno fungovať. To sprevádzal aj rast ponuky pracovných miest. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky: v júli bolo v ponuke je najviac dostupných pracovných miest od začiatku tohto roka. Poklesla tak nielen miera evidovanej nezamestnanosti (7,66 percenta) a aj miera nezamestnanosti z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie (8,37 percenta). Trend poklesu tak pokračoval štvrtý mesiac po sebe.

Najväčší pracovný portál Profesia.sk vo svojej septembrovej analýze konštatuje, že zamestnávatelia uverejnili počas leta rekordný počet pracovných ponúk. „Zamestnávatelia uverejnili v auguste takmer 29-tisíc pracovných ponúk. Portál Profesia.sk takéto silné leto ešte nezažil. Júlové a augustové čísla sú v porovnaní s predošlými rokmi až prekvapujúco pozitívne,“ píše portál.
Predošlé roky totiž vždy platilo, že firmy robili počas dovolenkového obdobia menej náborov. Vyššie čísla ponúk potom prichádzali vždy až v septembri. Doteraz najviac ponúk evidovala Profesia v lete 2018. Rok 2021 však priniesol o vyše 10-tisíc ponúk viac. Zamestnávatelia uverejnili počas júla a augusta až 55 502 inzerátov.
„Trh práce je stabilizovaný, ponúka dostatok pracovných miest a čo je rovnako dôležitým signálom, ubúda ľudí, ktorí sú odkázaní na dávky v hmotnej núdzi,“ komentoval situáciu aj Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.