Boj o 3. pilier začína. Asociácia DDS kritizuje Krajniakov návrh reformy

Legislatívny návrh podľa asociácie zbytočne vytvára dvojkoľajnosť a triešti prostriedky, ktoré by sa mohli investovať do zlepšenia existujúceho systému a vytvára predpoklady na vytváranie ďalších systémov.

06.09.2021 13:46
Milan Krajniak Foto: ,
Milan Krajniak
debata (7)

Navrhované zmeny v podpore dobrovoľného sporenia si na dôchodok považuje Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) za nešťastné riešenie, o ktorom rezort práce a sociálnych vecí s doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami nediskutoval. Legislatívny návrh podľa asociácie zbytočne vytvára dvojkoľajnosť a triešti prostriedky, ktoré by sa mohli investovať do zlepšenia existujúceho systému a vytvára predpoklady na vytváranie ďalších systémov. „Subjekty, ktoré sa k nám férovo pripoja, radi privítame," uviedla ADDS v tlačovej správe.

Liberalizácia sporenia si na penziu v treťom pilieri môže systému podľa ADDS priniesť nové nápady, ako uchopiť zodpovednosť jednotlivcov za dôchodky. „Na druhej strane treba mať neustále na zreteli stabilitu a bezpečnosť a transparentnosť systému, ktorý nemá prežiť štyri alebo osem rokov, ale celý pracovný život človeka," upozorňuje. ADDS považuje za zavádzajúce a nepodložené tvrdenie, že tento návrh pozdvihne mieru dobrovoľného sporenia na dôchodok len pre rozšírenie skupiny možných poskytovateľov. Zároveň varuje, že ide o nekoncepčné riešenie, ktoré môže negatívne ovplyvniť systém dobrovoľného sporenia na dôchodok.

Milan Krajniak Čítajte viac Minister práce Krajniak predstavil ďalšie zmeny v dôchodkoch. Ľudí chce motivovať prémiami v podobe desiatok eur

Možnosti sporenia v treťom, doplnkovom dôchodkovom pilieri by sa mali od roku 2023 rozšíriť. Nový osobný dôchodkový produkt by mali popri doplnkových dôchodkových spoločnostiach ponúkať aj dôchodkové správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti, ako aj banky a poisťovne. Na osobný dôchodkový produkt by mal prispievať aj štát, a to tzv. dôchodkovou prémiou v sume 60 až 100 eur v závislosti od výšky ročných príspevkov sporiteľa. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Na nový osobný dôchodkový produkt má prispievať nielen zamestnanec a zamestnávateľ, ale aj štát. Štátna dôchodková prémia by dosahovala 60 eur ročne, ak ročné príspevky sporiteľa dosiahnu od 180 do 240 eur, na 80 eur ročne by sa zvýšila pri príspevkoch sporiteľa v sume 240 až 300 eur ročne. Ak príspevky sporiteľa dosiahnu viac ako 300 eur ročne, štátna prémia bude v sume 100 eur ročne. Rezort práce súčasne zachová existujúcu daňovú úľavu na príspevky zamestnanca v sume 180 eur ročne. Záujem o sporenie v treťom pilieri by malo zvýšiť aj zrušenie platenia zdravotných odvodov z príspevkov zamestnávateľa a súčasne zachovanie príspevku zamestnávateľa ako daňového výdavku do 6 percent hrubej mzdy.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodková reforma #III. pilier #Milan Krajniak #dôchodcovské spoločnosti