Potvrdenie o návšteve školy väčšina poberateľov sirotských penzií nemusí predkladať

Informáciu o tom, že naďalej pokračujú v štúdiu a sú zapísaní do ďalšieho ročníka, poskytne Sociálnej poisťovni ministerstvo školstva cez elektronický informačný systém.

02.09.2021 15:40
Študenti na Masarykovej univerzite Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Väčšina študentov, ktorí poberajú sirotský dôchodok a pokračujú v štúdiu, nemá na začiatku školského roka voči Sociálnej poisťovni žiadne oznamovacie povinnosti. Informáciu o tom, že naďalej pokračujú v štúdiu a sú zapísaní do ďalšieho ročníka, poskytne Sociálnej poisťovni ministerstvo školstva cez elektronický informačný systém. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Výnimkou sú študenti škôl, ktoré neposkytujú údaje ministerstvu školstva (napríklad školy patriace do pôsobnosti rezortov obrany a vnútra) a študenti-siroty, ktorí študujú v zahraničí. V záujme skoršieho vyplatenia dávky však môže ktorýkoľvek študent potvrdenie o štúdiu Sociálnej poisťovni predložiť.

deti, škola, pandémia, ranný filter, covid semafor Čítajte viac Testov pre žiakov je málo a rodičia sú odkázaní ich kupovať sami. Pomoc pre rodiny na začiatku školského roka je nedostatočná

Iná situácia podľa Sociálnej poisťovne je, ak študent štúdium v lete prerušil. Takýto študent prestáva byť od prerušenia štúdia nezaopatreným dieťaťom, a teda nemá nárok na výplatu sirotského dôchodku. Vyplácanie sirotského dôchodku sa obnoví opäť až po začatí štúdia, po predložení žiadosti o pokračovanie vo výplate sirotského dôchodku spolu s potvrdením o návšteve školy. Za ukončenie štúdia sa pri vysokoškolákoch považuje termín štátnej záverečnej skúšky, pri stredoškolákoch je to posledný deň letných prázdnin v záverečnom roku štúdia. Ukončením štúdia končí nárok na výplatu sirotského dôchodku.

Ak študent ukončil bakalárske štúdium a chce pokračovať v magisterskom štúdiu, termín ukončenia štúdia je aj termín bakalárskej skúšky. Následne po začiatku magisterského štúdia predloží žiadosť o uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku a priloží k nej potvrdenie o štúdiu. Sociálna poisťovňa študentovi opäť začne sirotský dôchodok vyplácať a doplatí mu ho aj za obdobie júl a august.

Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu júla tohto roka takmer 18-tisíc sirotských dôchodkov s priemernou výškou 145 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #potvrdenie o návšteve školy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy