Slováci majú v bankách uložené rekordné sumy. Inflácia ich pomaly požiera, vystríha odborníčka a ponúka riešenie

Za 10-tisíc eur, ktoré sme napríklad v roku 2019 držali na bežnom účte pri úrokovej sadzbe 0,1 percenta p. a., sme si v roku 2020 mohli pri inflácii 1,9 percenta kúpiť tovary a služby za 9 820 eur, vysvetľuje analytička.

31.08.2021 10:57
ruky, peniaze, euro, bankovky, oblek, počítanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (48)

Na konci júna 2021 bol na Slovensku objem finančných prostriedkov na bežných účtoch obyvateľstva evidovaný vo výške 24,9 miliardy eur. Za prvých šesť mesiacov tohto roka Slovákom na účtoch v bankách pribudlo až 2,1 miliardy. eur. Ako ďalej skonštatovala analytička Wood & Company Eva Sadovská, Slováci tak mali v bankách uložené rekordne vysoké sumy peňazí. Analytička odhaduje, že počas obdobia lockdownu držali Slováci na bežných účtoch približne pol miliardy eur takpovediac navyše. S uvoľňovaním opatrení v krajine bol už aj nárast peňazí na bežných účtoch obyvateľov miernejší.

dom, byt, byvanie, reality, nehnutelnost, panelak, Čítajte viac Ako rástli ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predávali? Štatistici prvýkrát ukázali nové čísla

Na konci roka 2019, teda ešte pred vypuknutím pandémie, objem peňazí na bežných účtoch obyvateľstva tvoril z celkových eurových vkladov obyvateľstva podiel 53 percent. Na konci roka 2020 sa tento podiel zvýšil na 57 percent a ku koncu júna tohto roka bol dokonca evidovaný na úrovni 59 percent. Takéto peniaze sa podľa Sadovskej nezhodnocujú, nakoľko úroky na bežných účtoch sa už niekoľko rokov držia v blízkosti nuly, čo je už piaty rok po sebe hlboko pod úrovňami inflácie.

Rast cien tovarov a služieb sa v rokoch 2017 až 2020 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 2,7 percenta. Ani v tomto roku tomu nebude inak a aktuálne úrovne inflácie lámu podľa analytičky rekordy. Podľa údajov Štatistického úradu SR inflácia odštartovala rok 2021 pomerne nízkymi úrovňami, menej ako 1 percento. Počas ďalších mesiacov však postupne prekračovala hranicu ako jedného tak aj dvoch percent. V júni dosiahla inflácia úroveň 2,9 percenta a v júli sa dokonca vyšplhala na 3,3 percenta, čo je najvyššia úroveň za posledných osem rokov.

„Za 10-tisíc eur, ktoré sme napríklad v roku 2019 držali na bežnom účte pri úrokovej sadzbe 0,1 percenta p. a., sme si v roku 2020 mohli pri inflácii 1,9 percenta kúpiť tovary a služby za 9 820 eur. Pokiaľ sa pre tento rok naplní odhad o inflácii vyššej ako 2,5 percenta, z 10 tisíc eur na bežnom účte pri úroku 0,1 percenta p. a. si budeme môcť kúpiť tovary a služby už len za menej ako 9 760 eur,“ varuje Sadovská. Vyhrať súboj s infláciou je možné podľa nej investovaním.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #vklady #účet v banke