Register odhalil už viac ako 26-tisíc automobilov so stočenými kilometrami. Zistite, či je medzi nimi aj to vaše

Takmer 21,5-tisíca vozidiel malo pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov a u 4 750 áut bola upravená posledná hodnota najazdených kilometrov.

27.08.2021 13:34
Parkovanie Foto:
Ilustračná.
debata

Od začiatku zaznamenávania údajov do celoštátneho Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) bolo doteraz odhalených 26 171 vozidiel so stočeným počítadlom prejdenej vzdialenosti (odometer). Z toho 21 421 automobilov malo pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov a u 4 750 vozidiel bola upravená posledná hodnota najazdených kilometrov. Ako v piatok informoval Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality v tlačovej správe, jediné referenčné údaje o vozidlách na Slovensku je možné získať v uvedenom registri.

letisko split Čítajte viac Ryanairu prekážajú lacné letenky od Kiwi, pohrozil cestujúcim. Sú to amorálne praktiky, bráni sa brnianska firma

Ľudia by si mali automobil overiť už pred kúpou a nie až následne, pričom podľa Strelca uvádzané údaje v inzerátoch hlavne o stave najazdených kilometrov sú častokrát neaktuálne a získané neoprávnene. „Spotrebiteľov pri ojazdených vozidlách zaujímajú prioritne informácie o tom, koľko má vozidlo najazdených kilometrov a či neboli stočené. Mnohí však nevedia, ako môžu získať históriu najazdených kilometrov,“ uviedol Strelec s tým, že z nevedomosti siahnu po neoficiálnych a nedôveryhodných webových portáloch. „Mylne sa domnievajú, že získajú aktuálne a najmä overené informácie,“ hovorí.

Register poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov v ODO-Passe, pričom na Slovensku je takmer tisíc jeho poskytovateľov. V registri je možné získať aj informácie, či sa na vozidlo nevzťahuje záložné právo, leasing, exekučná blokácia alebo možné pátranie, ako aj ďalšie údaje. Ak existujú záznamy o poškodení vozidla, možno sa dostať aj k týmto informáciám.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný celoštátny register na Slovensku, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR so zámerom vytvoriť transparentnú históriu prevádzkových záznamov automobilov. Denne zaznamenáva tisíce záznamov vyše 2 400 prispie­vateľov. Sú medzi nimi výrobcovia a predajcovia vozidiel, autoopravovne, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly a pracoviská originality, ako aj poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty v automobilovej oblasti.

debata chyba
Viac na túto tému: #automobil #stáčanie kilometrov