Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v júli medziročne vzrástli o 5,5 percenta. Zvýšili sa ceny dodávky vody a odpadov o 7 percent, ťažby a dobývania o 6,6 percenta, priemyselnej výroby o 6,4 percenta a dodávky elektriny a plynu o 3,7 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
Ceny priemyselných výrobcov rastú ďalej
V priemyselnej výrobe medziročne vzrástli ceny koksu a ropných produktov o 47,9 percenta, chemikálií o 22,5 percenta, kovov o 18,3 percenta, drevených výrobkov o 16,8 percenta, ostatnej výroby o 4,3 percenta, elektrických zariadení o 2,8 percenta, potravín o 2,7 percenta, farmaceutických výrobkov o 1,8 percenta a výrobkov z gumy a plastu o 0,7 percenta. Klesli ceny dopravných prostriedkov o 2,9 percenta, počítačových výrobkov o 1,5 percenta, strojov inde nezaradených o 1,2 percenta a textilu a kože o 1,1 percenta.
Čítajte viac Masívne zdražovanie energií. Ceny elektriny stúpajú do výšin, štát „naplno pracuje“ na náprave, čo môže urobiť?Ceny priemyselných výrobcov za export v júli vzrástli o 9,2 percenta. Vyššie boli ceny dodávky vody a odpadov o 71,7 percenta, ťažby a dobývania o 26,9 percenta, elektriny a plynu o 12,9 percenta a priemyselnej výroby o 8,9 percenta.
V priemyselnej výrobe sa medziročne zvýšili exportné ceny koksu a ropných produktov o 50 percent, kovov o 27,2 percenta, chemikálií o 22 percent, počítačových výrobkov o 20,2 percenta, drevených výrobkov o 14,8 percenta, elektrických zariadení o 7 percent, výrobkov z gumy a plastu o 5,8 percenta, strojov inde nezaradených o 4,6 percenta, ostatnej výroby o 3,9 percenta a potravín o 1,5 percenta. Znížili sa ceny farmaceutických výrobkov o 0,4 percenta, textilu a kože o 0,3 percenta a dopravných prostriedkov o 0,2 percenta.
Rastú aj stavebné materiály
Ceny stavebných prác v júli 2021 oproti júnu vzrástli o 2 percentá. V porovnaní s júlom 2020 vzrástli o 5,5 percenta. V priemere od začiatku roka ceny stavebných prác medziročne vzrástli o 1,1 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v júli 2021 oproti júnu vzrástli o 3,3 percenta. V porovnaní s júlom 2020 vzrástli o 12,5 percenta. V priemere od začiatku roka ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 5 percent.
Čo spôsobilo materiálovú krízu?
Podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej výrobné ceny rastú pre materiálovú krízu. Globálna ekonomika aktuálne bojuje s nedostatkom viacerých surovín a materiálov. V prvom rade ide podľa nej o nedostatok čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. „Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť automobilky ešte celý tento rok a zrejme aj začiatkom budúceho roka,“ povedala Glasová.
Ďalším veľkým problémom pre priemysel je podľa analytičky nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví, vrátane automobiliek. Trh hlási aj problémy s nedostatkom plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov. „Materiálová kríza je spôsobná hlavne zabrzdením výroby počas krízy a pomalším rozbiehaním výroby po pandémii. Mnohí svetoví producenti čelili počas krízy problémom s výrobou kvôli karanténnym opatreniam a nedostatku zamestnancov. Slabá ponuka a rastúci dopyt teraz tlačia na rast cien týchto produktov a materiálov,“ dodala Glasová.