Najviac zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním je v Bratislave. Pozrite si, v ktorom kraji ich pracuje najmenej

Najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským titulom sa nachádza v Bratislavskom kraji. Spomedzi všetkých bratislavských pracovníkov ide o väčšinu, takmer 68 percent. Vo zvyšku západného Slovenska je už situácia iná. V Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji je najnižší podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň bakalársky titul.

11.08.2021 08:54
Podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň VŠ... Foto:
Podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň VŠ vzdelanie prvého stupňa.
debata

Vo všetkých prípadoch ide približne o 45 percent. V Košickom kraji má vysokoškolské vzdelanie 58 percent zamestnancov, v Prešovskom kraji 50 percent zamestnancov, v Banskobystrickom kraji 47 percent pracovníkov a v Žilinskom kraji 52 percent zamestnancov. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.

Ukončené univerzitné vzdelanie je najrozšírenejšie vo všetkých regiónoch na Slovensku. Na druhom mieste sú pracovníci s maturitou. Ich najvyšší podiel môžeme sledovať v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Absolútne najnižšie zastúpenie stredoškolského vzdelania je v hlavnom meste a jeho okolí.

Rozdelenie pracovných ponúk podľa požadovaného... Foto: Profesia.sk
Rozdelenie pracovných ponúk podľa požadovaného vzdelania. Rozdelenie pracovných ponúk podľa požadovaného vzdelania.

Najpožadovanejším vzdelaním na Slovensku je dlhodobo maturita. V tomto roku je potrebná v takmer 38 percentách ponúk. Na druhom mieste je stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré stačí zamestnávateľom vo viac ako 23 percentách inzerátov. Celkovo tak stredoškolské vzdelanie vystačí pri väčšine pracovných príležitostí. Tento rok ide o viac ako 60 percent ponúk. V tomto roku z vyše 161 000 doterajších pracovných inzerátov bolo iba 20 percent takých, čo požadovali aspoň vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.

Analýza pracovala s údajmi od 46,5 tisíca respondentov, ktorí si prišli na stránku Platy.sk za posledný rok porovnať svoju mzdu. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

debata chyba
Viac na túto tému: #vysoké školy #Profesia.sk #titul