ZO ECHOZ uniJA pôsobí v deviatich firmách, ktoré spolu zamestnávajú približne 13-tisíc zamestnancov. „Ale nemôžem vám povedať, koľko ľudí zastupujeme, pretože firmy by si takto mohli vypočítať naše finančné možnosti. Potom by sme pri vyjednávaniach ťahali za kratší koniec,” vysvetľuje Žvásta.
VIDEO: Pozrite si teaser k rozhovoru s predsedom odborovej organizácie ZO ECHOZ uniJA Andrejom Žvástom a podpredsedom ROD uniJA DXC Technology Jurajom Kollárikom.Podľa Žvástu však firmy dobre zareagovali na vypuknutie pandémie v marci 2020. Zamestnávatelia podľa neho pomerne rýchlo presunuli zamestnancov z kancelárií na prácu z domu. Drobné problémy boli len v zákazníckych centrách. Práca z domu už po pandémii nebude ponúkaná ako benefit, ale štandard, dodal.
Home office však okrem benefitov ľuďom priniesol aj nevýhody. „Najväčšou z nich je strata sociálneho kontaktu, narúšanie domácej pohody a zvýšené náklady spojené s prácou,” hovorí v rozhovore pre denník Pravda podpredseda ROD uniJA DXC Technology Juraj Kollárik.
Novela Zákonníka práce z dielne rezortu práce, ktorá upravuje aj podmienky práce z domu, podľa Kollárika odráža len systém, ktorý už dávno funguje. Problematická je však úprava preplácania zvýšených nákladov, dodal.
Celý rozhovor si môžete prečítať už čoskoro na našom webe Pravda.sk.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Aké nevýhody priniesol zamestnancom home office.
- Či sa odborári stretli aj s tým, že firma nedovolila ľuďom pracovať z domu.
- Ako vo firmách funguje psychologické poradenstvo.
- Či sa stal home office štandardom alebo sa ľudia vrátia do kancelárií.