Lipšic o nových zisteniach v kauze Dobytkár: Korupcia za takmer 4 milióny, 8 obžalovaných osôb

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár.

05.08.2021 14:46
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (vpravo) Foto:
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
debata (75)

Pozrite si tlačovku:

Video

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. Obžaloba bola podaná na osem fyzických osôb, päť právnických. Spisový materiál má 75 zväzkov, 35 tisíc strán, informovali na štvrtkovom brífingu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc.

„Ide o korupčné trestné činnosti a legalizácie z príjmu,“ priblížil Lipšic. Doplnil, že z pôvodne siedmich stíhaných väzobne sú aktuálne štyria stíhaní väzobne. „Jeden je vo väzbe v inej súvisiacej trestnej veci,“ poznamenal. Podľa jeho slov ide o rozsiahlu trestnú činnosť na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá sa dotýkala nenávratného finančného príspevku. Išlo o dve vetvy trestnej činnosti. Prvá fungovala od 2013 až do roku 2016, druhá od roku 2017 do roku 2020.

Podľa slov prokurátorov išlo o dva samostatné legalizačné mechanizmy. V prvej vetve bolo odovzdaných viac ako 2,7 milióna eur. V druhej vetve viac ako jeden milión eur, ktoré prechádzali cez legalizačný mechanizmus. Obžalovaným a právnickým osobám hrozí prepadnutie majetku a tresty až do 20 rokov odňatia slobody.

Lipšic nepovedal, kto sa priznáva a kto nie. „Jedna osoba je vylúčená na samostatné konanie. Kauza Dobytkár je prvá veľká kauza, čo sa týka PPA, a určite nie posledná. Preverujeme aj iné veci. Práve z dôvodu charakteru, čo vyšetrujeme, sa spustila mediálna kampaň proti spolupracujúcim obvineným,“ zdôraznil Lipšic. Priblížil, že v prípade figuruje jeden spolupracujúci obvinený.

O čom je kauza Dobytkár

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur. V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad exšéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, finančník Martin Kvietik či podnikatelia Norbert Bödöra a Peter Kuba. Medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti či veterinár.

© Autorské práva vyhradené

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #Dobytkár