Zdravotné poisťovne na Slovensku dosahujú neprimerané zisky, tvrdí ÚDZS

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tým odôvodňuje naliehavosť legislatívneho návrhu, ktorý má zisk poisťovní regulovať.

03.08.2021 14:38
Union poisťovňa Foto:
Union poisťovňa
debata (12)

Zdravotné poisťovne na Slovensku dosahujú neprimeranú návratnosť vloženého súkromného kapitálu. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tým odôvodňuje naliehavosť legislatívneho návrhu, ktorý má zisk poisťovní regulovať. Ako uviedol úrad v tlačovej správe, navrhovaný maximálny strop zisku zdravotných poisťovní vo výške 0,2 percenta z úhrnu poistného z verejného zdravotného poistenia je len neformálny návrh. Ide o spodnú hranicu rozpätia zisku, o konkrétnych hraniciach vrátane kritérií však ešte prebieha odborná diskusia. Finálne rozhodnutie bude mať vláda.

matovič Čítajte viac Matovič zdvojnásobil peňažné výhry, hlásia sa desiatky tisíc ľudí. V nedeľu bude žrebovanie v priamom prenose

„V každom prípade veríme, že ide o dôležitý impulz pre reformu v zdravotníctve, ktorá sa práve rozbieha,“ uviedol ÚDZS. Legislatívny návrh vychádza zo súčasnej maximálnej hranice prevádzkových nákladov, ktorá je na úrovni 4,9 percenta a stanovuje, že na zdravotnú starostlivosť by sa z vybraného verejného zdravotného poistenia malo v závislosti od počtu poistencov vrátiť 95 až 97 percent, je však možné ho krátiť o primeraný zisk.

Ako ďalej uviedol ÚDZS, zdravotná poisťovňa Dôvera v rokoch 2008 až 2020 dosiahla zisk celkom 679 mil. eur, čo predstavuje 4,71 percenta z prijatého poistného. V priemere pritom vynaložila na prevádzku takmer 3 percenta, na zdravotnú starostlivosť vyše 92 percent. Zdravotná poisťovňa Union v rovnakom období dosiahla zisk celkom 15 mil. eur, čo predstavuje 0,34 percenta z prijatého poistného. Na prevádzku vynaložila poisťovňa vyše 5 percenta a na zdravotnú starostlivosť viac ako 94 percent. Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla za toto obdobie stratu 153 mil. eur, čo predstavuje 0,41 percenta z prijatého poistného. Popri tom vynaložila v priemere na prevádzku takmer 3 percenta, na zdravotnú starostlivosť bezmála 98 percent.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #zisk #zdravotné poisťovne #Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou