Cena tepla? Domácnosti by mali v tomto roku zaplatiť menej ako vlani

Odberatelia sa v koncoročnom vyúčtovaní môžu podľa neho tešiť na preplatky.

01.08.2021 15:46
radiátor, teplo, kúrenie Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Domácnosti odoberajúce teplo od veľkých výrobcov by mali v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne zaplatiť za teplo menej. Spoločnosť Veolia Energia Slovensko predpokladá, že domácnosti zaplatia za teplo odobrané v roku 2021 v priemere o osem percent menej ako v minulom roku.

„A to i napriek všeobecne nepriaznivej ekonomickej situácii a do istej miery aj neistote, ktorá vládne na trhoch s palivami,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom spoločnosti Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla.

blackout, elektrina, elektricka siet, vedenie, Čítajte viac Budú ceny za elektrinu vyššie? Na burzách výrazne zdražela

Odberatelia sa tak v koncoročnom vyúčtovaní môžu podľa neho tešiť na preplatky a v roku 2021 aj na nižšie životné náklady v podobe zníženej ceny za kilowatthodinu odobratého, resp. spotrebovaného te­pla.

„Individuálna výška preplatku pre konečných spotrebiteľov však závisí, samozrejme, od nastavenia mesačných zálohových platieb, ktoré stanovil správca alebo domové spoločenstvo,“ upozornil Kurilla.

Predikcia vývoja cien tepla je podľa Kurillu v dlhších časových horizontoch komplikovanejšia. „V zásade však možno povedať, že ak nenastanú zásadné výkyvy v cenách elektrickej energie, vody a najmä palív a ak sa výrazným spôsobom nezmení regulačná politika štátu, bude cena tepla stabilizovaná,“ uzavrel Kurilla.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #domácnosť #teplo #kúrenie