Budú vrtuľníky Black Hawk naďalej "otravovať" Košičanov?

Štúdia, ktorá má pomôcť zobjektivizovať tému hlukovej záťaže nad Košicami v súvislosti s preletmi vrtuľníkov je hotová a odovzdaná.

23.07.2021 12:26
Black Hawk Foto:
Vrtuľníky UH-60M Black Hawk vraj trápia Košičanov nadmerným hlukom.
debata (13)

Spoločnosť Slovak Training Academy (STA) v súvislosti s kompletizáciou hlukovej štúdie čaká ešte na spracovanie protokolu o meraní. Stať by sa tak malo v najbližších dňoch. TASR o tom za leteckú akadémiu informoval jej hovorca Dušan Tokarčík s tým, že podstatnú časť už odovzdali. Ako tvrdí, štúdia má pomôcť zobjektivizovať tému hlukovej záťaže nad Košicami v súvislosti s preletmi vrtuľníkov.

Merania v rámci hlukovej štúdie, ktorú si dala STA vypracovať, sa uskutočnili v dotknutých lokalitách v apríli a máji. Podľa Tokarčíka išlo o čas, keď bola zaznamenaná najvyššia intenzita letového výcviku na vrtuľníkoch typu UH-60 Black Hawk vrátane nočných letov.

„Podstatnú časť hlukovej štúdie sme už odovzdali útvaru vedúceho hygienika rezortu dopravy, konkrétne oddeleniu oblastného hygienika v Košiciach,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Dominik Varga. Dodal, že o ďalšom postupe budú informovať potom, ako sa k hlukovej štúdii vyjadria dotknuté štátne orgány.

Helikoptéra / Black Hawk / Čítajte viac Americký vojenský vrtuľník núdzovo pristál v centre Bukurešti

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR má na základe výsledkov hlukovej štúdie postupovať ďalej. Na rezort sa obrátilo mesto Košice, podľa ktorého prelety vrtuľníkov STA spôsobujú nadmernú hlukovú záťaž. Evidujú tiež podnety od obyvateľov. Vznikla i petícia, ktorou signatári žiadajú napríklad úplné zrušenie nočných preletov.

STA tvrdí, že už spravila niekoľko opatrení. Napríklad jej piloti prestali lietať hlučnejším vrtuľníkom Mi-17, menia trasy letov a vrtuľníky lietajú vyššie. Odmieta paušalizovanie témy hluku ako problému všetkých Košičanov a zároveň sa podľa vlastných slov dištancuje od „možného spolitizovania tejto témy“.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenská technika #hluk #Black Hawk #vojenský vrtuľník #hluk nad Košicami