Vicepremiér Holý nestiahne svoj návrh stavebného zákona z medzirezortného pripomienkového konania

Podľa vicepremiéra Štefana Holého je 5 minút po 12-tej a Slovensko si nemôže dovoliť hazard. Reagoval tak na návrh organizácie Via Iuris, ktorá považuje návrhy zákonov v oblasti stavebníctva za nevyvážené a uprednostňujúce záujmy developerov pred záujmami verejnosti.

20.07.2021 18:37
Štefan Holý Foto: ,
Štefan Holý
debata

Podpredseda vlády Štefan Holý nestiahne svoj návrh stavebného zákona z medzirezortného pripomienkového konania. Podľa neho je 5 minút po 12-tej hodine a Slovensko si nemôže dovoliť hazard. Reagoval tak na návrh organizácie Via Iuris, ktorá považuje návrhy nových zákonov v oblasti stavebníctva za nevyvážené, uprednostňujúce záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody. Všetky tieto tvrdenia Štefan Holý odmieta, naopak tvrdí, že návrhy zákonov nevylučujú verejnosť chrániacu životné prostredie z prípravy územnoplánovacej dokumentácie ani z konaní o posúdení vplyvov povoľovaného stavebného zámeru na životné prostredie.

Podľa vicepremiéra pre neúmerné zdĺhavé stavebné konanie nelichotivo hodnotí Slovensko v medzinárodnom porovnaní Svetová banka, ktorá v roku 2019 v rebríčku Doing Business zaradila našu krajinu na 146. miesto. „Utekajú nám významné investície, ľudia nemajú kde bývať, neúmerne sa naťahujú stavebné konania a zhoršuje sa životné prostredie. Via Iuris návrhom na stiahnutie stavebného zákona presadzuje viac vlastné záujmy a popularitu a bohužiaľ sa uchyľujú až k populizmu. Všetkým na Slovensku je dnes už jasné, že potrebujeme novú právnu úpravu a zmenu systému," zdôraznil vicepremiér Holý, podľa ktorého je absurdné, aby navrhovali a presadzovali to isté, čo dnes nefunguje.

rodina, turistika, príroda, pohyb, leto Čítajte viac Do prírody sa hrnie o dva a pol milióna viac ľudí. Budaj preto spustil turistický semafor, čo prináša?

„Stavebné predpisy sú o veľkých kompromisoch a nemôžeme do bodky vyhovieť všetkým. Napriek tomu sa zúčastnené strany ako sú obchodné komory, zamestnávatelia, ale aj župani, starostovia, či primátori, ďalej odborná verejnosť, ako projektanti, architekti aj stavebníci, venujú hľadaniu riešení zakorenených a neriešených problémov a konštruktívne prispievajú do navrhovaných úprav,“ upozornil Holý, ktorý odmieta zakonzervovanie dnešného zlého stavu. Ako dodal, v právnom štáte je normálne, že ak nejaká oblasť nefunguje, tak sa zlepšuje jej právne prostredie. Neznamená to však podľa neho, že sú nevyvážene uprednostňovaní developeri, ktorí nedodržiavajú pravidlá a nespĺňajú podmienky záväzných stanovísk.

Via Iuris a ďalšie organizácie opätovne predkladajú hromadnú pripomienku k návrhom stavebných zákonov, ktoré na konci júna zverejnil Úrad podpredsedu vlády. Nové návrhy sa oproti pôvodným, ktoré úrad stiahol a prepracoval, líšia podľa organizácií iba minimálne. Zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe totiž podľa nich naďalej uprednostňujú záujmy developerov pred verejným záujmom. Navyše podľa organizácií pri ich príprave predkladatelia ignorovali pravidlá tvorby zákonov, sú napísané nekvalitne a v rozpore s medzinárodnou legislatívou.

Via Iuris v reakcii na slová vicepremiéra uviedla, že Štefan Holý vsadil na rýchlosť. Organizácia ale žiada kvalitu. „Hazard, ku ktorému podľa Štefana Holého údajne Via Iuris vyzýva, spočíva len v tom, že žiadame, aby sa pri povoľovaní stavieb dôsledne zohľadňovali všetky záujmy v území. A to vrátane záujmov ľudí, ktorí tam žijú, a ochrany životného prostredia. Nielen záujem stavebníka rýchlo stavať. Hazardom v skutočnosti je, že navrhované stavebné zákony neberú ohľad na zdravie obyvateľstva a na stav životného prostredia,” uviedla advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #stavebníctvo #Štefan Holý
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy