Dobrý či zlý živnostník? Daniari vás môžu potrestať, aj keď ste nič neurobili

Finančná správa na svojej webovej stránke uvádza, že jej analytický systém hodnotí daňovníkov v rôznych oblastiach.

21.07.2021 06:00
daňový úrad, daňové priznanie, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (8)

Platiť dane a dodržiavať predpisy. Stačí sa držať týchto zásad a daniari považujú živnostníka za spoľahlivého. Tvrdí to Finančná správa, ktorá už vyše dva roky hodnotí podnikateľov cez takzvaný index daňovej spoľahlivosti. Živnostníci a daňoví poradcovia však v skutočnosti nevedia, podľa čoho sa spoľahlivosť určuje. Na „zozname zlých“ sa navyše objavujú aj tí, ktorí podľa predpisov a nariadení postupovali.

Finančná správa na svojej webovej stránke uvádza, že jej analytický systém hodnotí daňovníkov v rôznych oblastiach. Čo konkrétne v nich sledujú však na stránkach chýba. Potvrdzuje to aj audítorka a daňová poradkyňa Mária Sameková. „Kritériá, podľa ktorých sú živnostníci hodnotení v súčasnosti, nie sú verejne známe,“ hovorí pre denník Pravda s tým, že ich dokonca nepoznajú ani niektorí daniari.

Jiží Žežulka Čítajte viac Šéf daniarov: Spolupráca s Matovičom? Perfektná, chápe úlohy Finančnej správy

Problém pritom nie je len v kritériách. Niektorí ľudia sa na zozname „nespoľahlivých“ ocitli aj neodôvodnene. Podľa skúseností Samekovej sa potom na dôvod pýtajú svojho správcu dane, ktorý im však na to jednoducho nevie odpovedať. Daniari takéto reklamácie zbierajú a preverujú ich s daňovým riaditeľstvom. V niektorých prípadoch sa potvrdilo, že došlo k odobratiu indexu bez dôvodu, dodala Sameková.

Samotná Slovenská živnostenská komora (SZK) síce index spoľahlivosti hodnotí ako pozitívny, ale v skutočnosti nevýrazný prvok. Spoľahliví živnostníci totiž dostávajú zo strany štátu aj isté benefity. Ten, kto už spoľahlivý nie je, ich stratí. Riaditeľ úradu SZK Jaroslav Juriga tvrdí, že niektoré výhody sú skôr súčasťou bežnej daňovej agendy. A teda by mali byť samozrejmé pre všetkých platiteľov daní, tvrdí.

Ako sa hodnotí spoľahlivosť? Nevieme

To, podľa čoho daniari podnikateľov hodnotia, zverejnilo Finančné riaditeľstvo na svojej webovej stránke už koncom roka 2018. Systém sa pozerá na osem oblastí ako napríklad dodržiavanie daňových a colných predpisov, či tých, ktoré sa týkajú eKasy. Ďalej sa hodnotia termíny podania daňových priznaní, platenie daní či výsledky daňovej kontroly. Pre index je tak dôležité dodržiavanie povinností voči finančnej správe.

Podľa daňových poradcov sú však konkrétne kritériá nejasné. Index pritom funguje od januára 2019. Sameková pripomína, že kritériá na určenie osobitných daňových výhod a ich zoznam má zverejňovať Finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle. „Kritériá, na základe ktorých boli spoľahlivým daňovníkom výhody priznané, či neskôr odobrané neboli doposiaľ známe ani samotnému daňovníkovi, ktorého sa týkali,“ vysvetľuje.

Podľa Samekovej navyše každý „spoľahlivý“ daňovník dostáva rovnaké oznámenie o poskytovaní rovnakých benefitov, a to aj k daniam, ktoré nikdy neplatil. Výhody tak podľa nej v praxi nie sú priznané často tým, ktorí si povinnosti plnia a nemajú žiadne daňové nedoplatky. „Ako má takýto systém fungovania Indexu niekoho motivovať, keď nepozná dôvod, prečo už nie je spoľahlivý a teda nevie tento dôvod ani sám odstrániť,“ pýta sa daňová poradkyňa.

matovic Čítajte viac Viac daní, menej špekulantov. Matovičovi prešiel daňový poriadok, komu pomôže?

Oznámenia posielali v máji

Finančná správa sa bráni tým, že okruhy oblastí hodnotenia sú na webovej stránke Finančného riaditeľstva už vyše dva roky. Živnostníci po hodnotení dostávajú dva druhy oznámení. Prvým je oznámenie o osobitných daňových režimoch. V praxi sa takto daňovník dozvie, že je pre daniarov spoľahlivý. Ďalšie oznámenie mu príde už len vtedy, ak sa na jeho spoľahlivosti niečo zmení.

„Ak daňový subjekt prestane spĺňať podmienky oprávnenosti na osobitné daňové režimy, daňový úrad daňovému subjektu zašle oznámenie o zmene, v ktorom daňovému subjektu oznámi, ktorým dňom toto oprávnenie zaniklo,“ vysvetľuje hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská. Daňovníci by ho mali dostať do 30 dní od zmeny. Väčšinou ide o stratu spoľahlivosti.

Tí živnostníci, ktorí boli doposiaľ spoľahliví a niečo sa na tom zmenilo, už o tom dostali začiatkom mája tohto roka aj informáciu od daniarov. Podľa informácií denníka Pravda však konkrétny dôvod odobratia spoľahlivosti v oznámení nie je uvedený. V iných prípadoch je síce dôvod oznámený, no častokrát ide o jednorazové zlyhanie účtovníčky či osoby, ktorá podáva elektronicky podania za podnikateľa.

(Ne)splnené povinnosti?

S indexom sú navyše často problémy, keďže podnikatelia sa nevedia dopátrať k tomu, prečo boli označení za nespoľahlivých. Podľa Samekovej napríklad nevedela daňová správkyňa uviesť dôvod, prečo bol daňovníkovi index spoľahlivosti odobratý. Ten mal podľa jej slov všetky povinnosti splnené a nemal ani nedoplatky.

„Po preverovaní dôvodu správkyňou dostal klient odpoveď, že dôvodom bolo oneskorené podanie priznania k dani z pridanej hodnoty a kontrolného výkazu za jeden mesiac, za ktorý však daň bola odvedená v riadnom termíne,“ uvádza daňová poradkyňa. Mal však problém s internetom, podal priznanie deň po termíne, ale daň zaplatil v zákonom stanovenej lehote.

K obavám z účinnosti hodnotenia sa pridáva aj daňová poradkyňa Ailina Hanková. Tá upozorňuje, že proces hodnotenia daňovej spoľahlivosti je neverejný, preto je ťažké ohodnotiť, či je naozaj objektívny. Väčšinu povinností podľa nej ovplyvňuje daňovník. Existujú však aj prípady, keď to v rukách celkom nemá. Hodnotí sa totiž aj kritérium výsledkov daňovej kontroly.

„Môže sa stať, že vo výsledku daňovej kontroly sa daňový úrad nestotožní s postupom daňového subjektu a kontrola skončí s nálezom,“ vysvetľuje situáciu z praxe Hanková s tým, že v tomto prípade mohol podnikateľ konať s čo najlepším vedomím, ale názor daňového úradu na danú transakciu je iný.

V tom prípade sa kontrola skončí s príkazom na doplatenie dane a to už môže mať pre podnikateľa negatívny dopad aj na hodnotenie v indexe spoľahlivosti. A to bez ohľadu na to, či išlo o prvý prehrešok, alebo nie.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič chce superhrubú mzdu a rovné dane. Zaplatia ľudia štátu viac?

Výhody si ani nevšimnú

Keď už sa niekto ocitne u daniarov na zozname spoľahlivých, mal by od nich čerpať aj isté výhody. Ide napríklad o splátkový kalendár na dane, odklad ich platenia, zasielanie rôznych oznámení na pripomenutie termínov či vopred dohodnuté miesto daňovej kontroly. Podľa daňových poradcov je však len časť benefitov uľahčením v rámci podnikania.

Naproti tomu sú medzi výhodami aj také, ktoré sú poskytované bežne, bez ohľadu na to, či ide o spoľahlivý subjekt, alebo nie. Príkladom je žiadosť o povolenie platenia dane v splátkach, o ktoré môže požiadať aj nespoľahlivý podnikateľ a správca dane mu môže vyhovieť rovnako ako tomu spoľahlivému.

Dôkazom nevýrazných benefitov je aj fakt, že niektorí živnostníci a podnikatelia ani nevedia, že niečo ako index spoľahlivosti existuje. A tí podnikatelia, ktorým daniari benefity od mája tohto roka zobrali, to v mnohých prípadoch ani neriešia. Pretože doposiaľ výhody spoľahlivosti nijako nepocítili a v podstate im je jedno, či ho priznaný majú, alebo nie.

Index zmení Matovič

Neblahý obraz indexu daňovej spoľahlivosti by sa mohol už od budúceho roka zmeniť. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) totiž vládou pretlačil novelu daňového poriadku. Tá okrem iného zmení aj index spoľahlivosti. Po novom by totiž zoznam spoľahlivých a nespoľahlivých daňovníkov mal byť verejne dostupný. Daniari v ňom budú hodnotiť každého, kto sa registroval na daň z príjmu. Opäť by malo hodnotenie odrážať správanie podnikateľa voči finančnej správe.

Úlohu by mali zohrávať aj ekonomické ukazovatele jeho biznisu. Čo konkrétne v hodnotení bude dôležité, nie je však zatiaľ známe. Index má mať podľa Matoviča predovšetkým motivačný charakter. Firmy sa však obávajú, že prídu o biznis s inými podnikateľmi. Tí si ich totiž môžu vo verejnom indexe vyhľadať a na základe jeho výsledkov si potom vyberať aj obchodného partnera.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #daniari #živnostníci #Igor Matovič #Index daňovej spoľahlivosti