Návratná finančná výpomoc pomôže cestovkám aj spotrebiteľom

Návratná finančná výpomoc zo strany štátu pomôže cestovným kanceláriám, ale aj spotrebiteľom, ktorí sa dostanú k svojim peniazom. Cestovky o peniaze v zahraničí neprišli a dokážu si ich uplatniť späť v období priaznivom pre cestovanie. Uviedol to prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

17.07.2021 11:42
rodina, dovolenka, leto, prázdniny, radosť,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

„Činnosť cestovných kancelárií je stále regulovaná štátom, opatreniami a odporúčaniami, a teda nedokážu plnohodnotne poskytovať služby. Preto je dôležité umožniť cestovným kanceláriám načerpať úvery na účel vrátenia peňazí klientom,“ skonštatoval Berkes.

V tejto pomoci podľa neho cestovky fungujú ako „prietokový ohrievač“, pretože načerpané prostriedky ihneď posunú svojim klientom. Zdôraznil, že okrem toho bude potrebné úspešné dokončenie schémy pomoci cestovnému ruchu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a poskytnúť tak cestovným kanceláriám pomoc už aj za obdobie, keď bolo prijatým opatrením zakázané cestovanie s cieľom rekreácie.

Návrhom zákona, ktorý parlament schválil začiatkom júla, sa rieši nové opatrenie finančnej pomoci pre cestovné kancelárie. Návratné finančné výpomoci im majú umožniť preklenúť časové obdobie aktuálneho nedostatku likvidity potrebnej na vrátenie záloh klientom za stornované zájazdy, respektíve na zaplatenie nových záloh na novozazmluvnené hotely v iných destináciách, ako boli pôvodne zazmluvnené, ak sa s klientmi dohodnú na náhradných zájazdoch do iných destinácií.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Cestovky #SACKA