WhatsApp čelí pre nové podmienky sťažnostiam

Komunikačná aplikácia WhatsApp čelí v Európskej únii sťažnostiam, podľa ktorých vyvíja neférový nátlak na používateľov, aby získala ich súhlas s novými podmienkami používania a ochrany súkromia. Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC) podala v pondelok sťažnosť Európskej komisii.

12.07.2021 13:59
mobil, smartfón, cestovanie, turista, internet,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Tvrdí, že aplikácia zmenila podmienky spôsobom, ktorý nie je transparentný a dostatočne zrozumiteľný. Obavy, že WhatsApp bude jednoduchšie zhromažďovať údaje a zdielať ich so svojou materskou firmou Facebook viedli mnohých používateľov k prechodu na konkurenčné platformy ako Signal a Telegram.

„WhatsApp mesiace bombarduje používateľov agresívnymi a neustálymi vyskakovacími správami, aby ich prinútil akceptovať nové podmienky používania a ochrany súkromia,“ uviedla generálna riaditeľka organizácie BEUC Monique Goyensová. Prevádzkovateľ služby podľa nej používateľom hrozí, že pokiaľ neprijmú nové podmienky, stratia prístup k aplikácii. „Spotrebitelia však nevedia, čo vlastne prijímajú,“ zdôraznila Goyensová. K sťažnosti BEUC sa podľa agentúry AP pripojili spotrebiteľské organizácie z ôsmich členských štátov EÚ.

WhatsApp tvrdí, že sťažnosti sú výsledkom nedorozumenia a víta možnosť situáciu vysvetliť. Aktualizácia má podľa nich, naopak, zlepšiť transparentnosť v oblasti zberu a používania dát. „Aktualizácia nerozširuje našu možnosť zdielať dáta s Facebookom a nemá dopad na súkromie vašich správ, ktoré zdieľate s priateľmi alebo rodinou, kdekoľvek ste na svete,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Whatsapp
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy