Byty v Bratislave sú stále žiadaný tovar. A to aj napriek zdraženiu

Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v Bratislave sa v 2. kvartáli oproti minulému roku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5-násobne. Uviedla to realitná spoločnosť Lexxus.

12.07.2021 11:51
reality, byt, dom, byvanie, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Počas 2. štvrťroka opäť rástla priemerná cena voľných, ako aj predaných nových bytov v metropole Slovenska.

Podľa údajov spoločnosti ide o medziročný nárast priemernej ceny nových voľných nehnuteľností v Bratislave o viac než 16 %. Medzikvartálne oproti úvodu roka ide o 6,5-percentné zdražovanie. „Ceny nových bytov v hlavnom meste rástli takmer pri 42 % developerských projektov. Pri väčšine z týchto projektov bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu,“ komentoval risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v spoločnosti Peter Ondrovič. K zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky na získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu.

Byty najviac draželi v okrese Bratislava II. V porovnaní s cenami zo začiatku roka až o 12,6 %. Najmenej rástli ceny nového bývania v okrese Bratislava III, len o niečo vyše jedného percenta.

Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2700 eur bez DPH za štvorcový meter (m2). Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 % a jej rastová dynamika sa teda tiež výrazne zrýchlila.

manželia, sťahovanie, bývanie, byt, radosť Čítajte aj Na Slovensku chýba 400-tisíc bytov. Vyrieši problém výstavba nájomných a obnova?

Počet predaných bytov v projektoch sa medzikvartálne znížil o zhruba šesť percent. „Ak však hodnoty porovnáme s rovnakým obdobím minulého roka, ich objem sa zvýšil takmer o 239 %,“ porovnala spoločnosť s tým, že najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava II a naopak, najmenej v centre mesta.

Počas druhého kvartálu ponúkalo nové bývanie v Bratislave menej než 80 developerských projektov. Napriek tomu, že z dôvodu vypredania svojej ponuky ukončilo predaj deväť projektov, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkový počet developerských projektov zostal rovnaký. „Na trh totiž pribudlo výrazne viac developerských rezidenčných noviniek. V deviatich prípadoch ide o úplné novinky a vo zvyšku o nové etapy v rámci už existujúcich projektov,“ poznamenala spoločnosť.

Zdôraznila však, že na trhu hlavného mesta je viac rozostavaných ako dokončených bytov. Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 %. „Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby,“ vysvetlila spoločnosť.

Pri starších bytoch sa ich počet na trhu medzikvartálne skoro nezmenil, avšak cena vzrástla o 6,5 %.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #zdražovanie #nehnuteľnosť
Flowers