Ako rástli ceny bytov na Slovensku? V niektorých mestských častiach zaznamenali dokonca pokles

V týchto lokalitách došlo k poklesu o jedno až tri percentá, čím sa korigoval silný rast zo začiatku roka 2021.

06.07.2021 11:46
reality, byt, dom, byvanie, Foto:
1

Minulé obdobie sa nieslo v znamení rýchleho rastu cien nehnuteľností. V druhom kvartáli 2021 ceny nehnuteľností na Slovensku stále rástli, tentokrát sa to však výnimočne netýkalo našich dvoch najväčších miest. Konkrétne ich mestských častí, teda centra Bratislavy a Košíc. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. V týchto lokalitách došlo k poklesu o jedno až tri percentá, čím sa korigoval silný rast zo začiatku roka 2021.

V druhom štvrťroku vo väčšine krajských miest vzrástli ceny 2-izbových bytov o jedno až štyri percentá. Výraznejšie cenovo vystupuje mestská časť Bratislava III – (5,56 percenta), kde to potiahli nové developmenty, Banská Bystrica (6,52 percenta), ktorá dobieha vývoj z minulosti a niektoré mestské časti Košíc sa posúvajú nahor dynamicky už od začiatku roka, píše sa v tlačovej správe portálu Nehnuteľností.sk.

matúš vallo Čítajte viac Obce i mestá sú v čoraz vyšších dlhoch. Najviac peňazí ide na byty, štát im nepomáha

Práve v Košiciach môžeme vidieť aj najväčšie medziročné nárasty cien, Košice II poskočili oproti minuloročným cenám až o 28,57 percenta. Naopak, menšie byty zlacneli v bratislavskom (- 3,33 percenta) a košickom (- 1,95 percenta) centre. „Korekciu rýchleho rastu cien z predchádzajúceho obdobia spôsobil sčasti pokles záujemcov o kúpu bytov v centre. Priemernú cenu však znižuje aj fakt, že atraktívnejšie byty sa vypredali a aktuálne nie je dostatočná ponuka nových,“ vysvetľuje Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 2Q 2021

zväčšiť Foto: Nehnuteľnosti.sk
Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 2Q 2021

V segmente 3-izbových bytov je veľmi podobná situácia. V náraste cien aj tu vedú košické mestské časti, Bratislava III a pridal sa k nim aj Trenčín. Rast cien 3-izbových bytov sa však prekvapivo zastavil na inak živom realitnom trhu v Nitre, dôvodom je aj tu tiež míňajúca sa ponuka. Aj pri väčších bytoch sa vytvorila zvláštna situácia s poklesom cien v centre Bratislavy (- 1,3 %) a Košíc (- 3,68 %).

„Bratislavská časť Staré mesto v náraste cien 3-izbových bytov stagnuje aj medziročne, čo môže znamenať, že aktuálne ceny narazili na strop. Priemerná cena bytov je v tejto časti rovnaká, ako v júni 2020,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 2Q 2021

zväčšiť Foto: Nehnuteľnosti.sk
Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 2Q 2021
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #ceny nehnuteľností #ceny bytov #Bratislava