Slovak Telekom rozširuje 5G sieť aj do obcí v Bratislavskom a Trnavskom kraji

Investície spoločnosti Slovak Telekom do 5G siete dosiahli desiatky miliónov eur vrátane poplatkov za licencie a budú pokračovať rádovo v miliónoch eur do konca tohto roka.

05.07.2021 13:45
5G Foto:
Sieťe 5G od Slovak Telekomu sú dostupné už v 14 obciach Trnavského a Bratislavského kraja.
debata

Mobilný operátor Slovak Telekom sprístupnila svoju 5G sieť už nielen pre väčšinu Bratislavy v 17 lokalitách, ale začal pokrývať aj obce v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ktoré majú pomerne veľkú dátovú vyťaženosť. Zatiaľ ich spoločnosť pokryla 14 a bude v rozširovaní pokračovať. Ako uviedol hovorca pre služby a financie Slovak Telekom Michal Korec, investície do 5G siete dosiahli desiatky miliónov eur vrátane poplatkov za licencie. Ako dodal, investície budú pokračovať rádovo v miliónoch eur do konca tohto roka.

Podľa Michala Koreca sú odozvy klientov na využívanie 5G siete veľmi dobré, a to v dvoch smeroch. Prvým sú vyššie rýchlosti, ktoré zákazník meria, keď si testuje možnosti 5G telefónu. Dosahuje bez problémov stovky megabitov za sekundu pri sťahovaní či viac ako 70 Mbps pri posielaní dát, to už je často na úrovni alebo dokonca nad úrovňou domáceho pripojenia internetu. „Vyššie rýchlosti šetria čas pri sťahovaní väčšieho objemu dát, napríklad pri aktualizáciách firmvéru či aplikácií do telefónu,“ dodal Michal Korec.

Druhým benefitom využívanie 5G siete je podľa Slovak Telekom samotná kapacita siete. 5G je stále relatívne nová sieť, kde zákazníci prichádzajú postupne, takže majú vyhradenú kapacitu pre seba. Špeciálne dediny v okolí Bratislavy bývajú pomerne vyťažené, takže aj cez 5G sieť sa dajú odľahčiť a priniesť zákazníkom nové možnosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovak Telekom #rozširovanie 5G