Návrhy zákonov k výstavbe sú už v opakovanom pripomienkovom konaní

Návrh zákona o územnom plánovaní a návrh zákona o výstavbe boli v stredu (30. 6.) predložené do opakovaného medzirezortného pripomienkového konania (MPK). Informoval o tom vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Pripomienkovanie bude trvať do 21. júla vrátane, teda 15 pracovných dní. Holý zopakoval, že návrhy zákonov sa systémovo nemenia, sú v nich len zapracované úpravy od viacerých subjektov.

01.07.2021 12:12
Štefan Holý Foto: ,
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina).
debata

Vysvetlil, že základnou legislatívnou úpravou návrhu zákona o územnom plánovaní je zmena vzťahu medzi úrovňami samosprávy tak, aby zostala zachovaná originálna kompetencia obcí a miest. Upravil sa taktiež inštitút územného plánu mikroregiónu a vypustil sa navrhovaný inštitút územného plánu významnej investície.

„Oba návrhy zákonov sa precizovali z hľadiska procesov a postupov tak, aby boli jasnejšie formulované povinnosti orgánov verejnej moci a práva účastníkov, vrátane účasti verejnosti,“ uviedol Holý. Spresnili sa aj ustanovenia, ktoré prepájajú zákon o územnom plánovaní na zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) v oblasti posudzovania strategického dokumentu tak, aby bolo zrejmé, že ostávajú zachované práva verejnosti, ktoré sú upravené v zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

V oblasti výstavby postavenie verejnosti v procese EIA ostáva tiež zachované, keďže zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bude upravovať vo svojom konaní aj celkové posúdenie stavebného zámeru, podotkol Holý. V návrhoch zákonov sa upravuje aj vzťah k správnemu poriadku, ktorý bude základným procesným postupom najmä pre zákon o výstavbe.

„Nové predpisy, ktoré sa aktuálne schvaľujú, majú ambíciu byť výrazne lepšie ako stav, ktorý máme dnes. Nový zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe musia byť jednoducho nadčasové,“ pripomenul Holý.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #Štefan Holý
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy