Problémy môžu nastať aj na dovolenke. Čo robiť pri krádeži auta?

Z polície si treba vyžiadať potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať aj poisťovňa.

, 30.06.2021 15:10
pzp, auto, povinné, poistenie Foto:
Ilustračná foto.
debata

Ľudia pricestujú na dovolenku autom a v zahraničí im ho ukradnú? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, podľa poisťovne netreba panikáriť. Ak niekomu ukradnú auto, nemôže čakať a krádež by mal ihneď nahlásiť polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si ľudia môžú nárokovať z havarijného poistenia. Táto poistka kryje aj škody spôsobené krádežou výbavy vozidla.

Doprava / Auto / Nehoda / Čítajte viac Nehoda s autom v zahraničí? Odborník radí, čo majú ľudia v takom prípade robiť

Krádež treba ihneď nahlásiť

Ak počas dovolenky zmizne auto spred hotela alebo počas cesty z parkoviska na odpočívadle, udalosť treba nahlásiť ihneď na miestnej polícii. Ak človek neovláda jazyk danej krajiny, mal by kontaktovať asistenčnú službu jeho poisťovne, ktorá mu pomôže s prekladom.

„Pre tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou, zorganizujú tlmočníka pre policajné vyšetrovanie a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ vysvetľuje manažér pre likvidáciu škôd z motorových vozidiel Uniqa Jiří Moravec.

Z polície si treba vyžiadať potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Následne musí okradnutý poistenec nahlásiť krádež aj svojej poisťovni a oznámiť jej všetky informácie o zmiznutom vozidle a okolnostiach krádeže.

Asistenčná služba poisťovne v prípadne potreby poskytne ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa, v prípade pripoistenia rozšírených služieb je tiež nárok aj na ECO letenku. O službe, ktorá bude klientovi poskytnutá, rozhodne na základe posúdenia konkrétnej situácie operátor asistenčnej služby.

koronavírus, USA, cestovanie Čítajte viac Cestovné poistenie sa prispôsobilo aktuálnej situácii

Kľúče od auta na bezpečnom mieste

V prípade, že má auto havarijne poistené, krádež vozidla preplatí poisťovňa do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. K tomu je však potrebné potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže, policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti a poisťovni treba odovzdať doklady od auta a všetky kľúče od vozidla.

„Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde ku krádeži vozidla. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom,“ upozorňuje Moravec. Poisťovni treba nahlásiť, ak je náhodou jeden z kľúčov stratený a kľúče od vozidla treba aj na dovolenke ukladať na bezpečné miesto.

Úplne ideálne je mať ich uzamknuté v hotelovom trezore. Ak chodí poistenec na pláž autom, nikdy by nemal kľúče nenechávať na lehátku, či už voľne pohodené alebo v taškách. Poisťovne takisto neodporúčajú nosiť kľúče so sebou do vody. Uniqa poisťovňa eviduje prípad klienta, ktorý si kľúče od auta vložil do vrecka na bermudových plavkách a išiel plávať. Hoci mal vrecko na plavkách zapnuté, kľúče vo vode stratil.

„Brať si kľúče so sebou do vody naozaj neodporúčame, okrem rizika, že kľúče stratíte, sa veľmi ľahko môže stať, že vplyvom dlhšieho pôsobenia vody prestane na kľúči fungovať diaľkové ovládanie,“ radí Moravec. Upozorňuje tiež na prípady, keď vodiči nechávajú kľúče v zapaľovaní a vybehnú si v blízkosti niečo vybaviť, napríklad vybrať si z bankomatu peniaze.

„Jednoznačne odporúčame nikdy nenechávať kľúče v zapaľovaní, ani ak sa plánujete od auta vzdialiť len na pár sekúnd, pretože toto sú veľmi časté prípady, kedy dochádza aj v zahraničí ku krádežiam,“ upozorňuje Moravec.

Allianz-SP Čítajte viac Čakáte na peniaze z poistky? Po novom to môže fungovať ako s doručením balíka

Čo ak mi auto na dovolenke vykradnú?

Aj túto dovolenkovú sezónu sa objavujú prípady vykrádania áut dovolenkárov na odpočívadlách a parkoviskách. Ak v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup, ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu.

Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla kryje havarijná poistka. Pokiaľ je pripoistená aj batožina, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napríklad aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla.

„Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje Moravec.

Dovolenkárom však odporúča, aby si nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto. Ide najmä o situácie, keď auto parkuje pred miestom prechodného ubytovania, ako je napríklad hotel alebo penzión.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #krádež #poistenie #krádež auta
Flowers