Od júla sa zvyšuje životné minimum. Prilepšia si hlavne rodičia

Na zvýšenie životného minima je naviazaných viacero dávok či daňových zvýhodnení.

29.06.2021 09:42
rodina, rodičia, dieťa, novorodenec, bábätko,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

Životné minimum na dospelú osobu sa od 1. júla tohto roka zvýši o 1,5 percenta, teda o 3,23 eura na 218,06 eura. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka. Na zvýšenie životného minima je naviazaných viacero dávok či daňových zvýhodnení.

Od začiatku budúceho mesiaca pôjde nahor aj suma minimálneho predčasného dôchodku, príspevkov na vykonávanie absolventskej praxe a na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby, príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti či maximálna suma náhradného výživného od štátu. Všetky tieto dávky rovnako ako životné minimum stúpnu o 1,5 percenta.

Milan Krajniak Čítajte viac Krajniak ukázal veľké zmeny v dôchodkoch. Sporenie bude povinné a rizikovejšie

Pocítia to aj penzisti

Suma minimálneho predčasného dôchodku bude od začiatku budúceho mesiaca predstavovať 261,70 eura, čo je nárast o 3,90 eura. Ide o jednu z podmienok vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok. Ak totiž suma predčasnej starobnej penzie nepresahuje 1,2-násobok životného minima, čo bude od júla 261,70 eura, Sociálna poisťovňa túto dávku žiadateľovi neprizná.

Zvýšenie sumy životného minima tiež spôsobí to, že poisťovňa bude od júla väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Suma, ktorá musí penzistovi zostať po vykonaní zrážok, totiž dosahuje výšku životného minima.

Kým do konca júna musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať 214,83 eura, od začiatku júla to bude 218,06 eura mesačne.

sudca, kladivko, spravodlivosť, peniaze, bankovky, rozhodnutie, rozsudok, dedičstvo Čítajte viac Pre neoprávnené uplatňovanie daňového bonusu prišiel štát o 2 milióny eur

Nižšie dane

Vzhľadom na nárast sumy životného minima sa od začiatku budúceho roka zvýši suma daňového bonusu na dieťa. Mesačná suma daňového bonusu na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov stúpne o 64 centov na 43,60 eura a na dieťa do šesť rokov o 70 centov na 47,14 eura. Daňový bonus na dieťa nad 15 rokov sa zvýši o 34 centov na 23,56 eura.

Daňový bonus pre pracujúcich rodičov na dieťa vo veku do 6 rokov dosahuje dvojnásobok základnej sumy, vo veku od 6 do 15 rokov bude budúci rok tvoriť 1,85 násobku základnej sumy a na dieťa vo veku nad 15 rokov daňový bonus predstavuje základnú sumu, čo bude budúci rok 23,56 eura.

Nezdaniteľná časť základu dane, ktorá tvorí 21-násobok aktuálnej sumy životného minima, pôjde budúci rok nahor o 67,83 eura na 4 579,26 eura. Sumy dávok v hmotnej núdzi sa od začiatku budúceho roka takisto zvýšia o 1,5 percenta. Prídavok na dieťa od začiatku budúceho roka vzrastie o 38 centov na 25,88 eura.

ruky, peniaze, euro, bankovky, platba Čítajte viac Aj počas letných prázdnin môže rodičom vzniknúť nárok na pandemickú OČR

Zvýšia sa dávky pre rodičov

Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, sa suma rodičovského príspevku od budúceho roka zvýši o 5,70 eura na 383,30 eura. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok stúpne o 4,10 eura na 280 eur.

Okrem hodnoty životného minima na dospelú osobu od začiatku júla tohto roka vzrastie aj suma životného minima pri druhej posudzovanej osobe, a to o 2,25 eura na 152,12 eura. Na nezaopatrené dieťa, resp. zaopatrené neplnoleté dieťa suma životného minima stúpne o 1,48 eura na 99,56 eura.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #životné minimum #rodičovský príspevok #daňový bonus na dieťa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy