Ceny benzínov a nafty sa zvyšujú, zdražovanie by malo pokračovať

Po dlhšej stagnácii sa ceny na slovenských čerpacích staniciach zvyšujú. Ako predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová, benzíny a motorová nafta by mali naďalej zdražovať. „Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by aj v ďalšom týždni mohli vzrásť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová. Svetové ceny ropy tlačí nahor cestovateľská sezóna.

28.06.2021 11:20
tankovanie palivo auto nafta benzin benzinova... Foto:
Ilustračné foto.
debata (9)

V 24. týždni tohto roka ceny 95-oktánového benzínu vzrástli o 0,6 % na priemernú úroveň 1,364 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa zvýšili ešte výraznejšie, a to o 0,8 % a dosiahli hodnotu 1,562 eura za liter. Citeľnejšie zdražela aj nafta, a to o 0,7 % a vyšplhala sa na úroveň 1,214 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o približne 22 % a benzín 98 a nafta o 20 %. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu,“ podotkla Glasová.

Počas minulého týždňa sa ceny na ropnom trhu vyšplhali aj nad úroveň 76 amerických dolárov za barel. Ropa je podľa analytičky podporovaná hlavne očakávaným oživovaním dopytu, ktoré by sa malo prejaviť hlavne v druhom tohtoročnom polroku. „Miera očkovania proti COVID-19 sa vo svete zvyšuje, čo brzdí šírenie ochorenia a medzi ľuďmi rastie záujem o cestnú aj leteckú prepravu. Ruku k dielu samozrejme pridáva aj letná dovolenková sezóna,“ doplnila Glasová.

Počas minulého týždňa sa na trhu rozšírili očakávania, že OPEC+ bude k zvyšovaniu ťažby pristupovať opatrne, takže dopyt bude zatiaľ vyšší ako ponuka. A to tlači ceny ropy nahor. „Na druhej strane ale obavy vyvoláva hlavne rýchle šírenie indickej mutácie koronavírusu, ktorá aktuálne sužuje napríklad Britániu a Portugalsko,“ uzavrela Glasová.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #tankovanie