Firmy od júla stratia pomoc od Krajniaka. Čo sa stane, ak udrie delta variant? (otázky a odpovede)

Denník Pravda pri zmenách štátnej pomoci pripravil odpovede na základné otázky, ktoré si budú od júla klásť firmy a podnikatelia.

28.06.2021 06:00
Milan Krajniak Foto:
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
debata (10)

Pandémia je zrejme na ústupe. Minimálne z pohľadu nastavenia štátnej pomoci. Od júla sa totiž jej podoba a výška nadviažu na takzvaný Covid automat z dielne ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Systém bude nastavený tak, že čím lepšia je epidemiologická situácia, tým menej peňazí poputuje ľuďom na účty.

Podnikatelia a firmy to však kritizujú, keďže po novom sa de facto žiadna pomoc vyplácať nebude. A čo viac, na Slovensku sa objavil nový a infekčnejší delta variant, ktorý by mohol mať za následok uzavretie krajiny, na čo by opäť doplatili malí živnostníci, strední podnikatelia i veľké firmy, a teda aj zamestnanci.

krajniak Čítajte viac Krajniak mení štátnu pomoc. Ak chcú ľudia peniaze, musia sledovať Covid automat, firmy iba krútia hlavami

Pomoc sa prerábať nebude

Rezort práce pre denník Pravda vyhlásil, že nové pravidlá pomoci prerábať nebude. „Opatrenia budú nadviazané na celonárodný Covid automat tak, aby kopírovali aktuálnu pandemickú situáciu a s ňou súvisiace obmedzenia podľa stupňov varovania,” povedala Krajniakova hovorkyňa Michaela Slivková Kirňaková. Podľa majiteľov a manažérov firiem však veľká väčšina podnikov stále bojuje o prežitie.

Doháňajú tiež straty z lockdownového obdobia. „Firmy si počas lockdownu neboli schopné vytvoriť dostatočné rezervy, a preto im nový Covid automat môže výrazne skomplikovať už aj tak zlú finančnú situáciu,” tlmočí postoj Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení jej hovorkyňa Miriam Filová. Ako dodala, prudko sa tiež zníži výška vyplácanej pomoci, na ktorú sú mnohí stále odkázaní.

Predčasné vypínanie pomoci kritizujú aj živnostníci. Nespokojní sú najmä s tým, že v okresoch sú stále odlišné opatrenia. V niektorých sektoroch sú platné napríklad obmedzenia počtu zákazníkov, inde je poskytovanie služieb spojené s takými opatreniami, že zákazníci o ne nejavia záujem.

„Nesmieme zabúdať ani na sezónne podnikania, ktoré hoci nemajú zákaz poskytovania služieb, jednoducho ich poskytovať nemôžu, lebo nie je sezóna,” upozorňuje generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová. Podľa jej slov to nie sú len športy, ale napríklad aj voľnočasové služby.

Miroslav Homola Čítajte viac Štát to zase nedomyslel

Podnikatelia chcú odškodňovací zákon

Na to, ako bude situácia vyzerať po postupnom vypínaní schém pomoci, sú zvedaví aj ekonómovia. Podľa analytika z INESS Róberta Chovanculiaka treba podnikateľov na to pripraviť. Vyplácaná pomoc preto podľa neho musí klesať s tým, ako sa bude otvárať ekonomika a rušiť obmedzenia. Štát však podľa analytika nemôže dotovať podniky, ktorým poklesli tržby z dôvodu poklesu dopytu po ich službách. Či napríklad tie, ktorým mešká materiál. „Štát ale musí zabezpečiť, že tie podniky, ktoré sú stále obmedzované, musia dostať kompenzáciu,” do­dal.

Podnikatelia však trvajú na tom, že štátna pomoc mala pokračovať ešte v pôvodnom rozsahu pre všetkých rovnako. Obávajú sa aj rozšírenia delta variantu, pri ktorom zatiaľ nie sú v kombinácii s očkovaním celkom dobre predvídateľné zmeny v epidemiologickej situácii. Okrem obnovenia štátnej pomoci podľa starých pravidiel stále čakajú na odškodňovací zákon.

Ten by mal určovať podmienky nároku na odškodnenie pre tých podnikateľov, ktorí utrpeli pre pandémiu hospodársku stratu. Živnostníci tiež cítia krivdu za to, že sa nebudú môcť spoľahnúť na systém kurzarbeitu. Ten sa týka len firiem a zamestnancov.

Robert Fico Čítajte viac Pracovať iba 4 dni v týždni ako chce Fico? Vykopáva otvorené dvere, na Slovensku to už funguje

Denník Pravda pri zmenách štátnej pomoci pripravil odpovede na základné otázky, ktoré si budú od júla klásť firmy a podnikatelia.

Ako štátna pomoc zareaguje na delta variant?

Covid automat je podľa ministerstva práce nastavený tak, aby na prípadné šírenie vírusu vhodne reagoval. V praxi to znamená, že ak sa bude situácia na Slovensku zhoršovať pre mutáciu koronavírusu delta, budú sa meniť aj stupne varovania v Covid automate. Čím horšia bude epidemiologická situácia, tým vyššia bude štátna pomoc, na ktorú budú mať podnikatelia a firmy nárok. Pre delta mutáciu sa teda pomoc od júla nebude upravovať.

Ako bude fungovať štátna pomoc po novom?

Schéma pomoci a jej rozsah sa budú určovať podľa celonárodného Covid automatu. Ten bude obsahovať štyri fázy, pričom pri každej z nich platí istý druh štátnej pomoci. Pri najnižšej fáze sa nevypláca žiadna pomoc.

Najhoršia je fáza 3, keď je celá krajina v III. a IV. stupni varovania. Vtedy budú mať všetci podnikatelia a ľudia nárok na Prvú pomoc++ vrátane opatrenia 3B – čiže dotácie na mzdy zamestnancov firmy či podnikateľa, ktorej výška závisí od poklesu tržieb.

Fáza 2 nastáva vtedy, ak je krajina v I. a II. stupni varovania. Vtedy sa čerpá len Prvá pomoc+ bez opatrenia 3B. Pri fáze 1 nie je platný celonárodný Covid automat a zároveň sa maximálne v 39 okresoch monitoruje epidemiologická situácia. Vtedy sa bude vyplácať Prvá pomoc okrem opatrenia 3B.

Pomoc sa však prestane vyplácať vo fáze 0. Vtedy nie je žiaden z okresov v I. až IV. stupni varovania a zároveň sa aspoň 40 okresov monitoruje. Rozhodujúce tiež bude, koľko dní v mesiaci platila tá-ktorá fáza z Covid automatu. Za daný mesiac sa bude čerpať štátna pomoc z tej fázy, ktorá trvala najviac dní.

Ktorá pomoc sa bude vyplácať za júl a čo musia urobiť žiadatelia?

V júli budú môcť zamestnávatelia a živnostníci žiadať o finančnú pomoc za mesiac jún a aj naďalej za mesiac máj. Výška príspevkov platí podľa schémy Prvej pomoci++. Za júl budú môcť požiadať o príspevky v nesledujúcom mesiaci, teda v auguste. Ich výška sa bude odvíjať od júlovej epidemiologickej situácie. Ministerstvo práce však predpokladá, že v júli a v auguste bude platiť fáza 0. To v praxi znamená, že sa nebude vyplácať žiadna schéma pomoci.

Ľudia ale nemusia sledovať, koľko dní bola krajina v tej-ktorej fáze. Štátne úrady budú vždy vopred informovať, na akú štátnu pomoc budú mať firmy a podnikatelia nárok za predchádzajúci mesiac. To znamená, že budú musieť žiadať o pomoc podľa fázy, ktorá v predchádzajúcom mesiaci dominovala. Krajniak tvrdí, že napojenie pomoci na Covid automat má ľuďom pomôcť len v tom, aby dopredu vedeli, na akú pomoc budú mať v danom mesiaci nárok.

Všetky aktuálne informácie a podrobné návody na vypĺňanie tlačív budú zverejnené na stránke www.pomahameludom.sk.

Čo sa stane, ak budú v jednom mesiaci dve fázy s rovnakou dĺžkou trvania?

Aj tento problém ministerstvo vyriešilo pravidlom. Ak bude v jednom mesiaci trvať fáza 3 a fáza 2 rovnaký počet dní, bude sa automaticky čerpať Prvá pomoc++. Keď sa rovnaká situácia bude týkať fázy 2 a fázy 1, prevádzka dostane pomoc z Prvej pomoci+. Podobné pravidlo sa týka rovnakého počtu dní fázy 1 a fázy 0, keď sa bude čerpať len Prvá pomoc. Prechod medzi samotnými fázami medzimesačne bude podľa ministerstva práce možný najviac o dve fázy. Opäť však platí, že to podnikatelia nemusia sledovať. Rezort práce by mal vždy po mesiaci povedať, aká fáza mala prevahu a akú pomoc môžu žiadať.

Na akú pomoc budú mať nárok ľudia, ktorí zatvoria prevádzky na okresnej úrovni po rozhodnutí regionálneho hygienika?

Na rovnakú ako všetci ostatní. Štátna pomoc podľa Covid automatu totiž funguje na celonárodnej úrovni a situáciu v jednotlivých okresoch nesleduje. Podľa rezortu práce tak rešpektuje, že každý zamestnávateľ alebo živnostník má mať nárok na rovnakú výšku pomoci v jednotlivých opatreniach schémy bez ohľadu na lokalitu pôsobenia. Teda výška príspevkov podľa epidemiologickej situácie na Slovensku bude rovnaká s ohľadom na jednotlivé opatrenia schémy pre všetkých žiadateľov.

Kedy sa úplne vypne štátna pomoc?

Rezort práce odhaduje, že v júli a v auguste bude platiť fáza 0 – teda sa nebude vyplácať žiadna pomoc. V septembri by mala nastúpiť fáza 1. Firmy tak budú mať nárok na Prvú pomoc okrem opatrenia 3B. V októbri až decembri sa odhaduje platnosť fázy 2. Vtedy sa čerpá len Prvá pomoc+ bez opatrenia 3B. Definitívne štát odstaví schémy pomoci na konci tohto roka. Od januára 2022 potom začne fungovať takzvaný kurzarbeit, ktorý súčasnú pandemickú pomoc nahradí.

Ako sa bude vyplácať štátna pomoc od júla?

Vláda schválila návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), podľa ktorého sa vyplácanie pomoci, jej výška i rozsah od júla 2021 napoja na Covid automat. Ten obsahuje štyri fázy, ktoré rozhodnú o schéme štátnej pomoci.

Pomoc pri fáze 3 (III. a IV. stupeň varovania)

  • 1 100 € – maximálna náhrada i príspevok na mzdy
  • 870 € – maximálna dotácia i príspevok na mzdy pri poklese tržieb
  • 360 € – príspevok pre živnostníka bez príjmu z podnikania

Pomoc pri fáze 2 (I. a II. stupeň varovania)

  • 1 100 € – maximálna náhrada i príspevok na mzdy
  • 810 € – maximálna dotácia pri poklese tržieb (bez príspevku na mzdy)
  • 315 € – príspevok pre živnostníka bez príjmu z podnikania

Pomoc pri fáze 1 (maximálne 39 okresov sa monitoruje)

  • 880 € – maximálna náhrada i príspevok na mzdy
  • 540 € – maximálna dotácia pri poklese tržieb (bez príspevku na mzdy)
  • 210 € – príspevok pre živnostníka bez príjmu z podnikania

Pomoc pri fáze 0 (bez stupňov varovania)

  • Neuplatňuje sa žiadna schéma pomoci.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #otázky a odpovede #štátna pomoc #pandémia #Milan Krajniak #delta variant