Hlas-SD ponúkol svoj návrh zníženia DPH pre gastrosektor vláde

Vláda by si mohla osvojiť návrh mimoparlamentnej strany Hlas-SD na zníženie DPH pre gastrosektor. Predsedu vlády Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽANO) na to vyzvali predstavitelia strany na stredajšej tlačovej konferencii.

23.06.2021 12:32
debata

„Ľudia váhajú s dovolenkami doma, rezervovanosť slovenských kapacít je veľmi nízka. Stále platia určité obmedzenia a opatrenia,“ uviedol líder Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini. Strana opäť vyzýva vládu, aby sa do 31. decembra 2022 znížila DPH pre gastro na 5 % a následne na úroveň 10 % tak, ako to je v oblasti ubytovacích služieb. Zároveň ponúkla vláde, aby si návrh prepísala do vlastnej podoby vládneho návrhu.

terasa Čítajte viac Gastro biznis prosí o vlastnú vakcínu. Päť percentná DPH má dvihnúť platy a nových ľudí

Nezaradený poslanec Richard Raši zdôraznil údaje z eKasy za apríl a máj počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu, keď nastal prepad tržieb o 80 %, a v októbri o 70 %. Dodal, že gastrosektor prispieva k zamestnanosti na Slovensku. „Gastro na Slovensku má zo štátov Európskej únie DPH na štvrtej najvyššej úrovni. Zatiaľ čo 19 štátov má DPH v gastrosektore na úrovni 5–13 %, my máme 20 %,“ skonštatoval.

debata chyba
Viac na túto tému: #DPH #gastro sektor