Vzdelanejší ľudia majú smolu. Pandémia im kosí pracovné ponuky

Zamestnávatelia uverejnili v máji minulého roka iba 1 242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

21.06.2021 09:50
vysoká škola, univerzita, rektor, dekan, štúdium Foto: ,
Ilustračná foto.
debata (3)

Minuloroční absolventi vysokých škôl mali na rozdiel od svojich predchodcov omnoho náročnejšie podmienky. Koronakríza totiž znížila počet pracovných príležitostí. Ako uvádza v tlačovej správe spoločnosť Profesia, zamestnávatelia uverejnili v máji minulého roka na portáli Profesia.sk iba 1 242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Najviac dostupné boli najmä pozície, pri ktorých majú zamestnávatelia dlhodobý problém s hľadaním vhodných kandidátov. Išlo napríklad o učiteľov a učiteľky, lekárov, farmaceutov a IT pozície.

Tohtoročné čísla však podľa Profesie nasvedčujú, že mohlo ísť iba o krátkodobý stav. Máj tohto roka priniesol na portál Profesia.sk 2 248 ponúk pre vysokoškolsky vzdelaných. Je to o tisíc viac ako vlani a ide o vôbec najvyššie číslo v 24-ročnej histórii Profesie. Ďalšou nepriaznivou zmenou, s ktorou sa museli vysporiadať minuloroční absolventi, bola nižšia ochota zamestnávania ľudí bez praxe. Kým v roku 2019 nepožadovalo prax zhruba 18,5 percenta ponúk, vlani išlo iba o 16,3 percenta.

Menej pracovných príležitostí priniesol tiež fakt, že zamestnávatelia si vlani prehliadali menej absolventské životopisy. Nižší záujem o absolventov bol podľa spoločnosti Profesia viditeľný pri všetkých odboroch. Či ide o informatiku, techniku, umenie, šport alebo právo, pri všetkých zameraniach platí, že zamestnávatelia si pozerali životopisy čerstvo doštudovaných menej ako v roku 2019.

absolventi, študenti, mladí ľudia, uchádzači o prácu Čítajte viac Absolventov čakajú problémy. Ako im môže pandémia zničiť kariéru?

Aj v minulom roku platilo, že na trhu práce najviac bodovali absolventi informatiky. „Medzi prvým miestom a zvyšnými odbormi vidíme pomerne výraznú priepasť,“ upozorňuje Profesia. Na druhom mieste skončilo stavebníctvo. Kým životopis absolventa informatiky si prezreli viac ako 4 zamestnávatelia, absolventi stavebníctva získali skóre 2,5.

Spomedzi slovenských verejných vysokých škôl bol vlani na Profesia.sk najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity. Na druhom mieste skončila opäť Slovenská technická univerzita. V umiestnení si polepšila Žilinská univerzita, ktorá sa z predošlého piateho miesta dostala na tretiu pozíciu a podarilo sa jej predbehnúť aj Technickú univerzitu v Košiciach.

Spomedzi fakúlt má na Slovensku najžiadanejších absolventov opäť Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite. Na druhom mieste skončila Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite. Tá na tomto mieste oproti predošlému rebríčku nahradila Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského, ktorá z TOP 3 vypadla a patrí jej štvrté miesto.

Firma Profesia zostavila rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt už po 14. raz. Každoročná analýza mapuje úspech absolventov na trhu práce počas predošlého roka. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk. Skóre predstavuje priemerný počet firiem, ktoré si otvorili životopis absolventa. Rebríček sa tak zameriava na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestnanie #vysoká škola #pracovné ponuky