Vďaka miliónovej dotácii budú križovatky v Trnave riadiť dopravu samy

Mesto Trnava získalo na projekt Inteligentné riadenie dopravy - smart Trnava vo výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sumu 935.565 eur. Vďaka nej bude môcť odštartovať verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu a realizáciu systému riadenia križovatiek v meste. Informoval o tom na sociálnej sieti primátor Peter Bročka.

19.06.2021 15:06
Trnava / kostol / Bazilika sv. Mikuláša / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

„Cieľom je zvýšenie prepravných výkonov a bezpečnosti dopravy,“ uviedol primátor. Projekt bude mať podľa neho za následok menšie kolóny na cestách s nižším ekologickým zaťažením životného prostredia, inteligentné riadenie dynamickej dopravy v meste pomocou riadenia vzájomne prepojených inteligentných križovatiek, zavedenie bezkontaktného systému pre chodcov a cyklistov.

„Križovatky budú osadené IoT prvkami – magnetodetektormi, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu vozidiel prechádzajúcich križovatkami. Na základe toho sa križovatky budú vedieť rozhodovať priamo na základe reálnej situácie v nich a prispôsobovať tak signálne plány,“ informoval Bročka. Fungovať by mali začať aj bezdotykové tlačidlá pre chodcov a cyklistov, ktorí už nebudú stláčať tlačidlo preferencie na križovatke. Tým sa redukuje počet kontaktných bodov na riešených križovatkách na nulu. V súčasnosti je tento počet stlačení denne na úrovni 10.000. Počíta sa s monitorovacími a prehľadovými kamerami, ktoré budú v reálnom čase vyhodnocovať trajektórie vozidiel, cyklistov a chodcov vo ôsmich kategóriách, vrátane čítania evidenčných čísiel vozidiel.

„Dopravné informačné tabule pri vstupoch do mesta vodičom sprostredkujú informácie o dojazdových časoch do jednotlivých destinácií Trnavy, o možných nebezpečenstvách na trase, o nehodách či obchádzkových trasách pri kolónach,“ opísal projekt primátor.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava #križovatka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy