Sporné body v stavebnej legislatíve zostali nezmenené, tvrdí Klub 500

Výhrady najväčších slovenských zamestnávateľov týkajúce sa stavebnej legislatívy zostali nevypočuté. Upozornil na to Klub 500, ktorý má námietky voči neodôvodnene vysokým poplatkom, ako aj voči vzniku nového úradu pre územné plánovanie a výstavbu, na ktorého činnosť by sa mali skladať obyvatelia a firmy drastickým zvýšením poplatkov.

16.06.2021 11:34 , aktualizované: 14:20
daniel kratky, tibor gregor, vladimir sotak, Foto:
Klub 500 zdôraznil, že zákony, ktoré upravujú oblasť výstavby, úplne menia systém stavebného konania.
debata

Úrad mal podľa Klubu 500 pôvodne celý proces výstavby centralizovať, zjednotiť a zjednodušiť. Ukázal sa však opak, keďže časť činností v oblasti posudzovania stavebných zámerov ostáva aj na obciach a mestách. Namiesto efektivity tak hrozí, že s novým úradom pribudne len byrokracia a vysoká finančná záťaž.

Klub 500 zdôraznil, že zákony, ktoré upravujú oblasť výstavby, úplne menia systém stavebného konania. Celkový systém i jeho financovanie tak, ako to navrhuje Úrad podpredsedu vlády SR, však bude predstavovať aj mnohonásobne vyššiu finančnú záťaž pre fyzické osoby i pre firmy.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba, Čítajte aj Mestá odmietajú Holého návrhy stavebných zákonov. Treba ich prepracovať, tvrdia

„Predkladateľ zavádza, ak tvrdí, že zákon nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie. V návrhu zákona je zároveň jasne deklarované, že financovanie nového Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR bude od roku 2023 zabezpečené z poplatkov. V doložke vplyvov sa tiež hovorí o zavedení poplatku za stavebné konanie vo výške 1,25 % z ceny diela, čo môže predstavovať sumy od niekoľko tisíc eur až po niekoľko miliónov eur,“ vysvetlil Gregor. Podľa neho zostáva otázna aj opodstatnenosť nového orgánu štátnej správy, na ktorý sa budú všetci skladať.

Klub 500 dodal, že spomínaný úrad, ak už je jeho vznik nevyhnutný, je možné financovať aj inak. Ak predkladateľ deklaruje, že sa vďaka navrhovaným legislatívnym zmenám zrýchli stavebné konanie a stavebná produkcia vzrastie o predpokladaných 5 %, pri súčasnej výške poplatkov by štát len na DPH získal 50 miliónov eur.

Holý odmieta vyjadrenia Klubu 500 k stavebnej legislatíve

Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) zásadne odmieta vyjadrenia Klubu 500 k stavebnej legislatíve. Uviedla to pre TASR Iveta Homolová z kancelárie podpredsedu vlády SR.

„Je naozaj smutné, že predstavitelia Klubu 500 iba produkujú vyhlásenia, kde útočia a uvádzajú nepravdivé informácie, ktoré spochybňujú celý proces. Obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku sú vymyslené, a preto ich zásadne odmietame,“ spresnila Homolová.

Návrh legislatívy podľa nej predpokladá transparentnejšie a hlavne kratšie procesy. S návrhom zákona sa navrhuje aj nový finančný model, ktorý v sebe zahŕňa aj poplatky za služby informačného systému. Tieto poplatky budú uvedené vo vyhláške, ktorá bude mať vlastný legislatívny proces.

Odborná diskusia k výške poplatkov podľa Homolovej stále pokračuje a jej cieľom je, aby ani pri zohľadnení navrhovaných benefitov nebola výška spoplatnenia neprimeraná alebo taká, ktorá by tvorila prekážku vo výstavbe.

„Všetkými pripomienkami k systému financovania sa zaoberáme a budeme v nich hľadať najvhodnejšie kompromisné riešenia, ktoré nebudú znamenať neprimerané zvýšenie nákladov stavebníkov, a to aj v kontexte ostatných nákladov, ktoré stavebníkovi vznikajú v zmysle zákonných povinností,“ informovala Homolová.

Dodala, že založenie nového úradu umožňuje vznik špecializovanej štátnej správy, ktorá má nahradiť dnešný nefunkčný systém. Zo strany Klubu 500 ide podľa nej o zásadné nepochopenie problematiky samotnej, keďže obava, že by samosprávy posudzovali to, čo úrad schváli, nevychádza z návrhu zákona a je úplne nepravdivá.

Klub 500 upozornil, že výhrady najväčších slovenských zamestnávateľov týkajúce sa stavebnej legislatívy zostali nevypočuté. Má námietky voči neodôvodnene vysokým poplatkom, ako aj voči vzniku nového úradu pre územné plánovanie a výstavbu, na ktorého činnosť by sa mali skladať obyvatelia a firmy drastickým zvýšením poplatkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #Klub 500