Remišová chce na hraniciach s Českom pomôcť turizmu. Oblasť dostane podporu 1,8 milióna eur

Rezort investícií vyhlásil výzvu, ktorá má podporiť rozvoj kultúrneho a prírodného dedičstva a priniesť návštevníkom prihraničných oblastí Slovenska i Česka kvalitnejší turizmus. V rámci výzvy je možné získať na jeden projekt nenávratný finančný príspevok vo výške minimálne 200 000 eur. Možnosť platí do 15. októbra.

, 11.06.2021 11:30
Veronika Remišová Foto: ,
Ministerka investícií Veronika Remišová (OĽaNO)
debata (1)

“Prihraničné regióny majú veľký potenciál pre rozvoj turizmu a šance prilákať turistov zo susedných krajín na jednodňové, ale i dlhšie pobyty. Na to, aby tieto možnosti regióny mohli naplno využiť a aby boli prínosom tiež pre miestnu ekonomiku, potrebujú mať vybudované kvalitné zázemie pre cestovný ruch,” hovorí ministerka investícií Veronika Remišová. Na tento účel majú ísť prostriedky z programu INTERREG SK – CZ.

Eduard Heger Čítajte aj Brusel núkal eurofondy. Prečo treba meniť rozpočet?

Výzva sa týka sa trnavského, trenčianskeho a žilinského kraja. V Českej republike ide od Juhomoravský, Zlínsky a Moravskosliezky kraj. Hlásiť sa môžu štátne inštitúcie, samosprávy, organizácie zriadené štátom, samosprávou, vyšším územným celkom, ale aj mimovládne a neziskové organizácie, záujmové združenia právnických osôb, Európske združenia územnej spolupráce.

Na čo môžu ísť peniaze

  • investičné aktivity zamerané na zlepšenie technického stavu prírodných a kultúrnych pamiatok cezhraničného významu,
  • investičné a neinvestičné aktivity na zlepšenie prístupu k prírodným a kultúrnym pamiatkam, vrátane oddychových zón,
  • budovanie cyklistických ciest a turistických chodníkov s cieľom lepšie prepojiť kultúrne a prírodne významné lokality v cezhraničnom regióne,
  • spájanie viacerých objektov kultúrneho a prírodného dedičstva ako ucelených produktov pre návštevníkov.

Dokopy má ísť o sumu 1,89 milióna eur. Programy INTERREG sú doplnkom hlavných európskych programov a určené sú na hlbšiu spoluprácu v špecifických oblastiach. Program INTERREG V-A Slovenská a Česká republika je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 90,1 milióna eur. V práci súčasného programového obdobia bolo ku koncu minulého roka zazmluvnených 122 projektov v hodnote 67,5 milióna eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #investície #dotácia #turizmus
Flowers