Zamestnanci strojárskej spoločnosti v Beluši vstúpia vo štvrtok do štrajku

Zamestnanci strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese vstúpia vo štvrtok (10. 6.) o 6.00 h do ostrého štrajku. Informoval o tom v utorok predseda Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO Považské strojárne Pavol Šujak a predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

08.06.2021 14:45 , aktualizované: 14:53
práca, firma, strojárstvo, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

„Je nám ľúto, že to muselo dôjsť až k ostrému štrajku, ale ani po viac ako polročnom kolektívnom vyjednávaní sme nedospeli k žiadnej dohode, ani pred sprostredkovateľom. Stále máme pripravené svoje návrhy, sme ochotní rokovať. Pokiaľ nás v stredu (9. 6.) osloví zamestnávateľ a dohodneme sa, štrajk byť nemusí,“ priblížil Šujak s tým, že piatkové (4. 6.) rokovanie so zamestnávateľom neprinieslo dohodu v zásadných veciach.

O ostrom štrajku rozhodlo hlasovanie, ktorého sa zúčastnilo 90 percent výrobných zamestnancov závodu. Požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy, vyplatenie 13. a 14. platu, vyplácanie variabilnej zložky mzdy, vyplácanie motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie. Reštriktívne opatrenia zamestnávateľa znamenajú pre zamestnancov zníženie mzdy v priemere o 170 eur mesačne oproti roku 2020.

Podľa Machynu nie je možné, aby straty spoločnosti znášali ľudia. „Tu išli platy dole, ľudia boli solidárni a súhlasili so znížením niektorých zložiek mzdy. Ale dnes to žiadajú naspäť, rast ekonomiky má byť tento rok 5,2 percenta. Ak by sa toto dialo v materskej firme v Nemecku, tak by nikto nerobil. My nie sme lacná pracovná sila. A keď berieme produktivitu práce, sme často lepší, ako materské spoločnosti,“ zdôraznil Machyna.

Ako dodal, ľudia nežiadajú nejaké prehnané sumy. Počas pandémie sa vzdali svojich benefitov a teraz chcú, aby firma bola solidárna s nimi. „Ak to nebude, som presvedčení, že ľudia prestanú pracovať. A tomu už rozumie každý zamestnávateľ,“ doplnil.

Podľa zamestnankyne spoločnosti Márie Janíkovej sa ľudia rozhodli štrajkovať preto, že im klesá mzda. „Výkony sa dvíhajú, platy klesajú. Všade stúpajú ceny, ľudia majú rodiny, hypotéky, úvery. Jednoducho sa to nedá zvládať,“ povedala Janíková.

Zamestnávateľ prostredníctvom súkromnej bezpečnostnej služby informoval, že sa nebude vyjadrovať, médiám poskytne stanovisko prostredníctvom elektronickej poš­ty.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk #strojárstvo