Počet bankrotov rastie už druhý mesiac. V máji ich pocítilo takmer 600 ľudí

V máji zbankrotovalo na Slovensku 596 ľudí. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 43,5 %. V medzimesačnom porovnaní je to nárast o 42,2 %.

07.06.2021 10:31
pracujúci penzisti, peniaze, mince Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Medzi dlžníkmi identifikovali 21 manželských párov a šesť príbuzenských väzieb. Adresu na obecnom, miestnom alebo mestskom úrade, prípadne na virtuálnej adrese, malo 66 dlžníkov. Ľudia bez domova tak predstavovali 11-percentný podiel z celkového počtu bankrotujúcich.

Zároveň bol vyhlásený konkurz na majetok šiestich väzňov. „Tieto prípady však nie sú zahrnuté v štatistikách osobných bankrotov, nakoľko s účinnosťou od 1. januára 2018 dlžník nie je oprávnený podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo na určenie splátkového kalendára, ak je vo výkone trestu odňatia slobody. V týchto prípadoch súd uložil trest prepadnutia majetku,“ upozorňuje hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

ruky, peniaze, euro, bankovky, oblek, počítanie Čítajte viac Počet osobných bankrotov medziročne klesol

V máji 2021 súdy zároveň zrušili 759 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich 681 zrušili pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani jedno euro, a 78 konkurzov zrušili po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca mája 2021 zbankrotovalo už 51 686 obyvateľov Slovenska. V tomto roku od začiatku januára do konca mája zbankrotovalo 2 265 dlžníkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bankrot #financie
Flowers