Pri cestovných poisteniach rátajú poisťovne so stornom, aj s karanténou

Poisťovne pripravujú s príchodom leta úpravy pri cestovných poisteniach. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa zamerali na prípadné komplikácie spojené s pandémiou nového koronavírusu, ktoré zahŕňajú poistenie liečebných nákladov, storno zájazdu, či predčasný návrat alebo oneskorený nástup na dovolenku.

03.06.2021 15:13
Cyprus, pláž, dovolenka, more Foto: ,
Turisti na populárnej cyperskej pláži "Nissi Beach" v rezorte Ayia Napa.
debata

Poisťovňa Uniqa rozšírila krytie na krátkodobé cestovné poistenie. Ak vycestuje klient kdekoľvek, poistenie mu platí v plnom rozsahu v súlade s poistnými podmienkami. „Ak si klienti aktuálne uzatvoria krátkodobé cestovné poistenie, majú už kryté liečebné náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s ochorením COVID-19 bez ohľadu na farebné označenie krajiny,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia spoločnosti Ľubomíra Hricová. Poistený si taktiež môže uplatniť náhradu storno poplatkov v prípade nákazy novým koronavírusom a následnej hospitalizácie, domácej liečby alebo povinnej karantény.

V prípade ročného cestovného poistenia sa však krytie nákladov na liečbu ochorenia COVID-19 stále riadi cestovateľským semaforom. Znamená to, že ak niekto vycestuje do tzv. zelenej krajiny, cestovné poistenie je platné v plnom rozsahu, vrátane prípadnej nákazy novým koronavírusom. Ak má klient uzatvorené ročné cestovné poistenie a musí vycestovať do krajiny označenej červenou alebo čiernou farbou, bude mať z cestovného poistenia vylúčené krytie poistných udalostí súvisiacich s týmto ochorením.

Poisťovňa Allianz kryje oneskorený nástup na zájazd alebo predčasný návrat na Slovensko z dôvodu ochorenia COVID-19 poistenej osoby, blízkej osoby alebo spolucestujúceho. Taktiež to platí aj z dôvodu nariadenej karantény. Rovnako sa spoločnosť riadi pri poistení liečebných nákladov cestovateľským semaforom, čiže odporúčaním oficiálnych štátnych orgánov.

„Ak poistený vycestuje do krajiny, do ktorej sa pre nový koronavírus neodporúča cestovať a liečebné náklady vzniknú z akéhokoľvek iného dôvodu, ktorý z poistenia nie je vylúčený, napríklad si zlomí nohu, toto riziko je v rámci cestovného poistenia kryté,“ upresňuje hovorkyňa poisťovňa Lucia Muthová.

Nové pripoistenie zase pripravila poisťovňa Generali. Počas dovolenky pokrýva liečebné náklady, lieky, hospitalizáciu, repatriáciu či náklady na ubytovanie pri predĺžení pobytu z dôvodu nariadenej karantény pre ochorenie COVID-19 a aj s tým súvisiace dodatočné cestovné náklady, napríklad na nákup letenky s neskorším dátumom odletu.

„Zároveň poistenie kryje klientov pred odchodom na dovolenku v prípade jej zrušenia z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo pre nariadenú karanténu z dôvodu pozitívneho výsledku PCR testu či nenastúpenia do lietadla z dôvodu namerania zvýšenej teploty. Náklady, ktoré vznikli z dôvodu zrušenia cesty, sú uhradené klientovi aj jeho spolupoisteným osobám, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ dodala hovorkyňa Generali Katarína Kukurová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poisťovne #koronavírus #karanténa