Pravidlá pre označovanie rastlinných alternatív mliečnych výrobkov sa nebudú sprísňovať

Ďalšie odkazovanie na mliečne výrobky pri ich rastlinných alternatívach nebude ešte viac sprísňované. Mliečne výrobky sú vraj chránené dostatočne.

26.05.2021 11:10
sójové mlieko Foto:
Označovanie mliečnych a rastlinných výrobkov je aktuálne dostatočne odlíšiteľné, podľa EK pravidlá sprísňovať netreba.
debata

Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) ako člen Európskej aliancie pre potraviny na rastlinnej báze (EAPF) víta zamietnutie pozmeňujúceho návrhu 171 v rámci trialógových rokovaní medzi Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Radou v rámci diskusie o Nariadení EÚ o revízii spoločnej organizácie trhu s poľnohospodár­skymi výrobkami (CMO).

Toto rozhodnutie uznáva potrebu vyhnúť sa ďalším obmedzeniam odkazov na mliečne výrazy pre rastlinné výrobky, pretože mliečne označenia sú už dostatočne chránené: názvy ako „sójové mlieko“ alebo „vegetariánsky syr“ nie sú v EÚ povolené. Odmietnutím pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 171 robí EÚ dobrý krok k rozšíreniu príležitostí stravovania na viac udržateľnej forme – ako je to výslovne uvedené v Stratégii EÚ Z farmy na stôl. To je kľúčové pre dosiahnutie cieľov udržateľnosti EÚ, posilnenie postavenia spotrebiteľov pri udržateľnejšom a vedomejšom výbere potravín a podpora rastúceho odvetvia, z ktorého bude mať prospech celý agropotravinársky dodávateľský reťazec EÚ.

deti, mlieko, mliečne výrobky, jedáleň, škola Čítajte viac Zmenia rastlinné produkty názvy? Únia chce prísnejšie pravidlá

Tento úspech je výsledkom koordinovaného úsilia v celom reťazci – od producentov až po spotrebiteľov. Pozitívny vplyv na výsledok mala angažovanosť viacerých slovenských organizácií ako Jem pre zem, Slovenská vegánska spoločnosť alebo Spoločnosť pre ochranu spotrebiteľov SOS Poprad ale aj všetkých Slovákov zapojených do online petície StopAM171. V neposlednom rade treba pripomenúť, že všetci slovenskí zástupcovia v Európskom parlamente s výnimkou jedného tento návrh hneď v úvode odmietli.

Generálna tajomníčka Európskej Aliancie pre Potraviny na rastlinnej báze, Siska Pottie uvádza: „Sme radi, že tvorcovia európskej politiky uznali vážne dôsledky navrhovanej regulácie. Toto je rozhodnutie zdravého rozumu, vzhľadom na už aj tak reštriktívne pravidlá uplatňované na rastlinné alternatívy mlieka a mliečnych výrobkov a na široký vedecký konsenzus o zdravotných a environmentálnych výhodách rastlinnej stravy, ktorý by sa mal uľahčovať. Aliancia sa bude aj naďalej zasadzovať o rovnaké podmienky pre rastlinné potraviny s cieľom využiť ich potenciál pre rozvoj udržateľných potravinových systémov v EÚ, ktoré sú dobré pre ľudí aj pre planétu.“

Sliepky Čítajte viac Ochranári vyzvali výkonného podpredsedu eurokomisie, aby podporil iba dovoz potravín z bezklietkového chovu

Výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky, Ľubomír Tuchscher k rozhodnutiu dopĺňa: „Z pohľadu Slovenska, ktoré je krajinou viacerých jedinečných inovatívnych potravín môže toto rozhodnutie prispieť k exportnému potenciálu slovenských výrobcov potravín na rastlinnej báze. Na druhej strane vidíme, že Slovensko musí zjednotiť pravidlá pre daň z pridanej hodnoty, aby potraviny na rastlinnej báze neboli daňovo znevýhodnené a ťažšie dostupné ako mliečne výrobky.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mliečne výrobky #označovanie potravín #rastlinné výrobky #chránené názvy