Pre väčšinu ľudí je pri hypotéke hlavný úrok. Najvýhodnejší úver to ale nezaručuje

Hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia. Podľa prieskumu spoločnosti FinGO.sk až 72 percent ľudí pri hypotéke považuje za najdôležitejší práve úrok, nasleduje výška úveru a mesačná splátka.

, 25.05.2021 15:38
bývanie, stavba, hypotéka, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Paradoxne len pre pätinu ľudí je najdôležitejšie celkové preplatenie úveru. Prieskum zároveň ukázal, prečo sa stále viac ľudí pri hypotékach radí s finančnými maklérmi. „Najnižší úrok obvykle získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby ako je poistenie úveru, nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla. Práve využívanie a platenie za dodatočné bankové produkty môže úver v konečnom dôsledku predražiť, čo si však ľudia pri porovnávaní hypoték sami neuvedomujú,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO Eva Šablová.

Odborníčka radí, že ak by si ľudia urobili detailnejšie porovnanie ponúk, mohli by za úvery platiť menej. Zároveň upozorňuje, že klienti, ktorí nespĺňajú “ideálne kritériá” bánk, si za hypotéku vždy priplácajú viac. „Faktorov ovplyvňujúcich úrokovú sadzbu na hypotéke je veľa a TOP úroky z reklamy obvykle získajú len klienti s najlepším ratingom pre danú banku. Finálny úrok môže okrem už spomínaných dodatočných podmienok ovplyvniť aj pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV) a niekedy aj typ a lokalita zakladanej nehnuteľnosti. V niektorých bankách môže byť kľúčová aj výška úveru a zároveň pre úvery nad 80 percent sú úroky štandardne vyššie,” dopĺňa Šablová.

peniaze, euro, dom Čítajte viac Hypotéky sú stále prísne. Ako ich môžu ľudia obísť sporením?

Ak sa pozrieme na najnovšie štatistické údaje NBS, priemerné úroky na nových úveroch na bývanie klesli tesne pod jedno percento. „Priemerná úroková sadzba na nových úveroch s fixáciou od 1 do 5 rokov predstavovala v marci 0,99 percenta. Pri pohľade na existujúce úvery na nehnuteľnosti priemerný úrok dosahuje 2,68 percenta, takže Slováci so staršími úvermi majú veľký priestor na refinancovanie alebo úpravu úroku vo vlastnej banke. Keď sa ohliadneme pár rokov dozadu, napríklad v roku 2018 splácali klienti hypotéky s priemerným úrokom 3,31 percenta,” uviedla Šablová.

Podľa jej slov klienti s takýmito úrokmi by určite nemali váhať a poobzerať sa po lacnejšom úvere. Refinancovaním ušetria nemalé peniaze a ak splácajú viac úverov, môžu to byť nielen desiatky, ale aj stovky eur mesačne. Po úrokovej sadzbe je pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o hypotéku, najdôležitejšia výška úveru a mesačná splátka, čo vnímajú dve tretiny maklérov. Približne štvrtina klientov sa zaujíma hlavne o fixáciu na hypotéke alebo možnosti mimoriadnych splátok. „Paradoxne, len pätina klientov si myslí, že najdôležitejšie je celkové preplatenie úveru,” opisuje odborníčka.

Podľa odborníčky v posledných rokoch čoraz viac Slovákov vyhľadáva skúsených finančných sprostredkovateľov, na ktorých sa môžu spoľahnúť aj pri riešení hypotéky. „Podľa nášho prieskumu najviac klientov (84 %) označuje za najväčší prínos maklérov práve prehľad o celom trhu, objektívne a nezávislé porovnanie bánk. Veľmi dôležitá pre klientov je aj úspora času, rýchle a jednoduché vybavenie úveru bez starostí. Výnimkou nie sú ani situácie, keď sprostredkovateľ vybaví v banke výhodnejšie podmienky, ktoré by si klient nedokázal vyjednať sám,” dodáva Eva Šablová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka #úroky #úroková sadzba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy