Poistný trh vlani na Slovensku klesol

Slovenský poistný trh v minulom roku klesol o 3 %. Vyplýva to zo štúdie skupiny Allianz. Tento negatívny vývoj možno podľa nich úplne pripísať životnému poisteniu, ktoré predstavuje iba 40 % z príjmu z poistného a kleslo až o 10 %. Naopak, poistenie v segmente majetku sa zvýšilo o 2,4 %. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik sa domnieva, že dôvodom mohol byť cenový konkurenčný boj.

17.05.2021 11:36
euro, bankovky, mince, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kríza máva na Slovákov podľa OVB Allfinanz Slovensko zväčša pozitívne dopady, pretože ľudia sú viac opatrnejší a viac sa finančne chránia. Rok 2017 bol v modernej histórii Slovenska prelomový a výnimočný, pretože predpísané poistné aj objem vkladov obyvateľstva narástol medziročne o 8 %, resp. 8,5 %. „Bolo to prvýkrát, čo sa rýchly rast platov a životnej úrovne preniesol súčasne do vkladov aj poistnej ochrany života a zdravia,“ konštatuje Búlik.

V roku 2020 prišla opäť po rokoch ďalšia kríza. V porovnaní s tou finančnou spred desaťročia priniesla so sebou podľa analytika menší dopad na rast nezamestnanosti. „V praxi sme jednoznačne videli, že pandémia koronavírusu zapôsobila ako budíček. Ľudia si uvedomili, že dlhodobý výpadok z práce pre chorobu a vážne následky ich môžu postihnúť kedykoľvek a bez poistenia sa nedokážu finančne chrániť,“ skonštatoval Búlik.

Paradoxne predbežné čísla poistného trhu za rok 2020 tento trend nepotvrdzujú. „Skúsenosti ukazujú, že jedným z pravdepodobných dôvodov bol konkurenčný boj a z neho vyplývajúce mierne zníženie ceny poistení. K tomu sa pridalo využitie maximálnych zliav a z toho plynúca ponuka nižšej ceny zo strany finančných sprostredkovateľov, ktorí takto často postupujú v snahe motivovať klienta na prerobenie existujúcej zmluvy,“ vysvetľuje Marián Búlik.

V nasledujúcom desaťročí Allianz očakáva, že Slovensko dosiahne zdravý rast poistného na úrovni 3,4 % ročne. A aj OVB Allfinanz Slovensko vníma signály z trhu, ktoré ukazujú, že rok 2021 by mohol priniesť silnejší dopyt po životnom poistení a pravdepodobne aj rast poistných súm.

debata chyba
Viac na túto tému: #Allianz #poisťovňa