Novela zákona o verejnom obstarávaní ho má zrýchliť a zjednodušiť

Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní prináša výnimku zo zákazu uzavrieť zmluvu, ak sa podá námietka v postupe zadávania podlimitnej zákazky na uskutočnenie stavebných prác v hodnote od jedného do 5,35 milióna eur.

16.05.2021 13:53
Štefan Holý Foto: ,
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) chce zjednodušiť verejné obstarávanie.
debata

Zrýchlenie a zjednodušenie verejného obstarávania je hlavným cieľom návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Legislatívny návrh predložil vicepremiér Štefan Holý.

Umožniť by to mala okrem iného výnimka zo zákazu uzavrieť zmluvu, ak sa podá námietka v postupe zadávania podlimitnej zákazky na uskutočnenie stavebných prác v hodnote od jedného milióna eur do 5,35 milióna eur. Verejné obstarávanie má skrátiť aj to, že sa vracia k bývalému modelu jednoinštančného administratívneho konania na úrade, ktoré bude spojené s možnosťou súdneho preskúmania zákonnosti vydaných rozhodnutí.

Štefan Holý Čítajte viac Mestá žiadajú stiahnutie Holého stavebných zákonov. Treba ich prepracovať, tvrdia

Návrhom novely sa má zaviesť jednotná a verejne dostupná elektronická platforma na proces verejného obstarávania a pre všetky podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Vicepremiér Holý očakáva aj zlepšenie kontroly verejného obstarávania prostredníctvom automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia efektívneho zberu a analýzy údajov o cenách.

Transparentnosť má posilniť aj obmedzenie možnosti verejných funkcionárov ako konečných užívateľov hospodárskych subjektov získať prostredníctvom verejného obstarávania kontrakty. Administratívnu záťaž má znížiť úprava povinnosti zverejňovať súhrnné správy o zmluvách, ktorých uzavretie nepodlieha pôsobnosti zákona so zmluvnými cenami vyššími ako 10-tisíc eur. Táto povinnosť sa predĺži z troch mesiacov na pol roka.

Štefan Holý Čítajte viac Holý reaguje na kritku od ZMOS: Trafená hus zagágala

Legislatívny návrh prináša aj finančný limit pre zákazky malého rozsahu, ktoré nespadajú do pôsobnosti zákona. Limit sa má zvýšiť z 5-tisíc eur na 10-tisíc eur. Holý chce novelou odstrániť v prípade dotovaných subjektov pri nadlimitnom verejnom obstarávaní tzv. národný goldplating.

Pre podnikateľské subjekty sa majú uvoľniť pravidlá verejného obstarávania v prípade, ak získali na realizáciu podnikateľskej činnosti dotáciu. Tieto firmy sa odbremenia aj od výkonu dohľadu nad verejným obstarávaním zo strany Úradu pre verejné obstarávanie SR. Nevyhnú sa ani dohľadu iných inštitúcií, napríklad Najvyššieho kontrolného úradu.

debata chyba
Viac na túto tému: #verejné obstarávanie #novela zákona #Štefan Holý #podlimitné zakázky