Sociálna poisťovňa medziročne vyplácala menej garančných dávok

V porovnaní s prvými dvomi mesiacmi minulého roka ide o pokles o 59 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 232-tisíc eur.

16.05.2021 11:53
sociálna poisťovňa Foto: ,
Počet poberateľov garančnej dávky medziročne klesol.
debata

Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas prvých dvoch mesiacov tohto roka priemerne mesačne 71 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 296-tisíc eur. V porovnaní s januárom až februárom minulého roka ide o pokles o 59 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 232-tisíc eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvé dva mesiace tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #platobná neschopnosť #garančné poistenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy