Na nájomné v druhom kole pôjde vyššia podpora ako za celé prvé kolo

Aktuálne kolo dotácií na nájomné bude zrejme už posledné. Žiadosti možno podávať do konca júna. V ďalšom období sa bude v prípade potreby postupovať podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona.

, 14.05.2021 11:55
euro, bankovky, mince, peniaze Foto:
Aktuálne kolo dotácií na nájomné bude už posledné.
debata

Rezort hospodárstva vyplatil od decembra v druhom kole dotácií na nájmy spolu pomoc vyše 49 miliónov eur, čo je už teraz viac ako suma vyplatená v prvom kole pomoci. Dotácia bola vyplatená takmer 35-tisíc žiadateľom. Žiadosti je možné podávať do konca júna za obdobie sťaženého užívania do konca apríla.

Ministerstvo hospodárstva (MH) už požiadal ministerstvo financií o uvoľnenie dohodnutých financií na túto dotáciu, aby sa mohlo plynule pokračovať v procese vyplácania. V súčasnosti sa teda čaká na uvoľnenie prostriedkov z ministerstva financií.

Toto kolo dotácií na nájomné by malo byť posledné. V prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu plánoval rezort hospodárstva postupovať už podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona. Je navrhnutý tak, aby bolo možné spravodlivo a rovnakým metrom pomôcť postihnutým koronakrízou. Kritérium pomoci je pokles tržieb. Návrh zákona je už pripravený, do kompetencie si ho zobral rezort financií a MH SR verí, že čoskoro bude predstavený verejnosti.

Richard Sulík Čítajte viac Vyplácanie dotácií na nájomné pokračuje, treba však rátať s kontrolami

Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť zostávajúce nájomné v rovnako vysokých mesačných splátkach do 48 mesiacov.

Kompletné znenie výzvy je k dispozícii na adrese https://najmy.mhsr.sk/. V rámci prvého kola dotácií na nájomné ministerstvo hospodárstva vyplatilo 19 359 žiadostí v celkovej výške 39 854 243 eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #dotácie na nájomné #univerzálny zákon o odškodnení #žiadosť o podporu