Fio bankaFio banka

Celosvetové zadlženie po vyše dvoch rokoch opäť kleslo

K poklesu prispel najmä vývoj na priemyselne rozvinutých trhoch. Zadlženosť v rozvíjajúcich sa ekonomikách dosiahla novodobé maximum.

14.05.2021 11:11
centy, peniaze, figúrka, rast Foto:
Celosvetový dlh síce klesol, v rozvojových krajinách však výrazne rástol.
debata

Celosvetové zadlženie v 1. štvrťroku tohto roka kleslo, prvýkrát za 2,5 roka. K poklesu prispel najmä vývoj na priemyselne rozvinutých trhoch. Naopak, zadlženosť v rozvíjajúcich sa ekonomikách dosiahla novodobé maximum. Poukázali na to údaje Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF).

IIF uviedol, že celosvetový dlh klesol v 1. štvrťroku o 1,7 bilióna dolárov na 289 biliónov USD (239,22 bilióna eur). Rástol však dlh rozvíjajúcich sa ekonomík. V 1. kvartáli vzrástol o 600 miliárd dolárov na nový rekord viac než 86 biliónov USD. Pozitívom je, že tempo rastu bolo omnoho pomalšie než počas predchádzajúcich troch kvartálov.

Napriek poklesu celkovej hodnoty dlh z pohľadu pomeru k hrubému domácemu produktu (HDP) pokračoval v raste. Tempo rastu však nebolo výrazné, predstavovalo približne 1 % a globálny dlh dosiahol za 1. štvrťrok tesne nad 360 % HDP. IIF predpokladá, že vďaka očakávanému zotaveniu ekonomiky a znižovaniu objemu nových pôžičiek by mal celosvetový dlh v pomere k HDP za celý rok 2021 mierne klesnúť. Na porovnanie, v minulom roku vyskočil o viac než 36 percentuálnych bodov.

prázdna peňaženka, kalkulačka, papiere, dlh Čítajte viac Slovenský dlh prekročil 55 miliárd eur. Výrazne sa zvýšil minulý rok

V rámci rozvíjajúcich sa ekonomík vzrástol dlh na takmer 60 % HDP z 52 % HDP pred nástupom pandémie. Vlády vo viacerých štátoch naďalej pociťujú tlak spôsobený opakujúcim sa lockdownom a pomalým tempom vakcinácie, uviedol inštitút. Ako povedal Emre Tiftik z IIF, rast výdavkov a straty v oblasti príjmov spojené s koronakrízou viedli k tomu, že obsluha dlhu je v krajinách ako Filipíny, India, Indonézia či Turecko náročnejšia.

Podľa IIF sa na tieto krajiny zvyšuje aj tlak súvisiaci s prechodom na nízkouhlíkovú ekonomiku. Ak sa im tempo znižovania emisií skleníkových plynov nepodarí zrýchliť, môže to zvýšiť náklady vlád na obsluhu dlhu.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zadĺženosť #IFP