Zmeny vo vedení bratislavského letiska neboli vykonané potichu, tvrdí Doležal

Zmeny vo vedení bratislavského letiska neboli začiatkom apríla vykonané potichu so zámerom čokoľvek utajiť. Vyhlásil to dnes v online diskusii minister dopravy Andrej Doležal na margo kritiky za to, že do čela predstavenstva Letiska M. R. Štefánika v Bratislave vymenoval Mateja Hambálka, syna poslanca Augustína Hambálka za stranu Smer-SD. Šéf rezortu dopravy zdôraznil, že odmieta kádrovať ľudí na základe toho, kto je ich otec alebo matka, a to tak, ako sa dialo v 50. rokoch minulého storočia. Priznáva však, že pri menovaní Hambálka bol nedôsledný. V tejto súvislosti sa poďakoval médiám, že urobili hĺbkovú lustráciu, vďaka čomu sa pozreli na ministerstve na minulosť šéfa predstavenstva a generálneho riaditeľa bratislavského letiska detailnejšie.

13.05.2021 15:31
SR vláda 84. schôdza rokovanie BAX Foto:
Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
debata

Minister dopravy Andrej Doležal potvrdil, že v prípade šéfa bratislavského letiska existujú viaceré podozrenia z možných konfliktov záujmov, ktoré siahajú do minulosti. Matej Hambálek aj preto dostal priestor reagovať na tieto podozrenia a dostal možnosť, aby vysvetlil všetky nejasnosti. Ak sa tak nestane, tak Andrej Doležal je pripravený ho odvolať z funkcie. Minister dopravy pripomenul, že bratislavské letisko aj pre pandémiu zažíva ťažké ekonomické časy a potrebuje pomoc zo strany štátu.

Matej Hambálek pôsobil v predstavenstve bratislavského letiska od roku 2018 ako nominant vlády Petra Pellegriniho. V rezorte dopravy pôsobil od roku 2008. Okrem iného sa podieľal na príprave projektov R1 okolo Nitry a Banskej Bystrice a na severnej D1. Okrem R1 však vláda premiérky Ivety Radičovej ostatné zastavila pre nedostatočnú prípravu a podozrenia z predraženia. Od roku 2012 do 2016 pracoval Matej Hambálek aj v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, kde bol riaditeľom odboru riadenia logistiky a nákupu.

debata chyba
Viac na túto tému: #letisko Bratislava #andrej doležal