Nehnuteľnosti zdraželi. Meter štvorcový stojí o 260 eur viac

Podľa zverejnených štatistík NBS sa ceny na našom realitnom trhu zvýšili v 1. kvartáli tohto roka medziročne až o 15,5 %. Meter štvrocový nehnuteľnosti nás teda v priemere vychádza 1 930 eur, čo je o takmer 260 eur viac ako pred pandémiou. Aj v kvartálnom porovnaní ceny nehnuteľností vzrástli, a to o 4,2 %. Za meter štvrocový teda zaplatíme o 77 eur viac ako v závere vlaňajška. Napriek koronakríze sa ceny na našom realitnom trhu výrazne zvyšujú, pričom rástli aj počas celého minulého roka. A očakávame, že aj tento rok musíme počítať s tým, že zdražovanie nehnuteľností bude pokračovať.

06.05.2021 10:30
Bratislava, mesto, panoráma, byty, dsomy, pozemky Foto: ,
Koronakríza stiahla našu ekonomiku do recesie, spôsobila nárast nezamestnanosti, na realitnom trhu sa ale takpovediac neprejavila.
debata

„Dostupnosť bývania sa postupne zhoršuje može za to výrazný rast cien nehnuteľností a zároveň zhoršenie vývoja na trhu práce,“ hovorí Jana Glasová, analytička 365.bank. Prvý kvartál nového roka bol silno zasiahnutý druhou vlnou pandémie, ktorá spôsobila nárast nezamestnanosti. „A očakávame, že v úvode tohto roka aj mzdový rast ďalej spomaľuje,“ hovorí analytička. A doádava, že to by malo za následok aj ďalšie zhoršenie dostupnosti bývania u nás. Z dlhodobého hľadiska ale na dostupnosť bývania pozitívne vplývajú nízke úrokové sadzby, keďže vela ľudí si byty kupuje na hypotéku.

Ceny naďalej rastú

Koronakríza stiahla našu ekonomiku do recesie, spôsobila nárast nezamestnanosti, na realitnom trhu sa ale takpovediac neprejavila. Nepriniesla totiž so sebou pokles cien nehnuteľností. „Dôvodom rastúcich cien bytov a domov je predovšetkým dlhodobo slabá ponuka cenovo dostupných nehnuteľností, ktorá nedokáže uspokojiť dopyt,“ hovorí Glasová. Ľudia potrebujú riešiť otázku bývania aj v tomto období, ale často „nie je príliš z čoho vyberať“.

„Okrem toho, dopyt je podporovaný aj tým, že úrokové sadzby z úverov sú stále na úrovni historických miním, čo láka ľudí ku kúpe bytu alebo domu a tlačí ceny smerom nahor,“ informuje analytička. No a v neposlednom rade na realitný trh vplýva aj rozbehnutá vakcinácia, ktorá prináša patričnú dávku optimizmu na trhy. Náš život by sa totiž mohol postupne vrátiť do normálu a záujem o kúpu nehnuteľnosti by mohli prejaviť aj tí, ktorí ho počas krízy odkladali, dodáva Glasová.

Nízka ponuka vs. vysoký dopyt

Na náš realitný trh budú aj naďalej pôsobiť dva veľmi dôležité faktory. Tým prvým je nízka ponuka nehnuteľností, ktorá už dlhodobo nedokáže uspokojovať dopyt. Stavebníctvo je koronakrízou silno zasiahnuté a mnohé stavebné spoločnosti okresali svoje investície a plánovanú výstavbu. „Preto predpokladáme, že istú dobu potrvá, kým sa výstavba opäť “vo väčšom rozbehne” a ponuka nehnuteľností bude teda naďalej slabá. To bude aj tento rok tlačiť na rast cien bytov aj domov,“ hovorí Glasová.

Podľa Glasovej druhým dôležitým faktorom je to, že úrokové sadzby z úverov sú na minimálnych úrovniach, čo láka ľudí ku kúpe nehnuteľnosti. „Nízke sadzby budú teda aj tento rok podporovať dopyt, čo bude pôsobiť prorastovo na ceny realít,“ hovorí analytička. Rovnako bude pôsobiť aj rastúca zaočkovanosť populácie a návrat nášho života do normálu. Naopak, brzdiaco na realitný trh vplývajú prísnejšie pravidlá pre poskytovanie hypték stanovené NBS.

Kde sú ceny dnes v porovnaní s realitným boomom v roku 2008?

Prečo porovnanie práve s rokom 2008? Išlo totiž o rok ekonomického boomu, kedy prudký rast cien nehnuteľností viedol k vytvoreniu realitnej bubliny. Ceny bytov aj domov vtedy dosiahli svoje historické maximá a následne došlo k prasknutiu bubliny a ceny prudko klesli. V úvodnom kvartáli tohto roka boli nehnuteľnosti v priemere až o takmer 25 % drahšie ako v roku 2008 (porovnanie s 2. kvartálom 2008). Keď to vyjadríme v eurách, tak meter štvrocový nehnuteľnosti nás vychádza drahšie až o 381 eur, informuje Glasová.

Drahšie ako v roku 2008 sú predovšetkým byty. Za jeden štvorcový meter si priplatíme až 560 eur, teda cca 35 %. Úrovne z roku 2008 už prekročili všetky typy bytov, no najvýraznejší náskok zaznamenali veľkometrážne byty. Aj ceny domov sú vyššie oproti roku 2008, ale nárast je miernejší (o 14 % resp. o 179 eur za m2).

Nehnuteľnosti sú síce dnes drahšie, ale na rozdiel od roku 2008 sa v súčasnosti nenachádzame vo fáze realitnej bubliny. Rástli totiž nielen ceny realít, ale aj naše platy. Opatrnosť je ale aj tak na mieste, nakoľko podľa údajov NBS sa nachádzame vo fáze rizika, za ktorou už nasleduje len spomínaná fáza bubliny, dodáva Glasová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #byty #nehnuteľnosti #domy