Terasy reštaurácie nespasia. Neotvorila ich tretina podnikov

Už je to dva týždne, čo reštaurácie otvorili svoje terasy. I napriek uvoľneniu opatrení podnikatelia v gastro segmente upozorňujú, že ani zďaleka nie sú za vodou. Otvorenie terás pomôže ani nie polovici gastropodnikov. Ukázal to prieskum iniciatívy Pomoc pre gastro. Zúčastnilo sa ho 440 majiteľov podnikov.

, 05.05.2021 12:42
debata

„Podľa nášho prieskumu neotvorilo svoje terasy až 30 percent podnikov. Máme spätnú väzbu, že neotvorili aj preto, lebo sa na to nestačili pripraviť či už z hľadiska zásobovania alebo aj personálneho zabezpečenia,“ upozorňuje Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro. Prevádzky reštaurácií mali iba dva dni na to aby sa pripravili na otvorenie.

Foto: Pomoc pre gastro
Prieskum iniciatívy Pomoc pre gastro

„Až 70 percent podnikateľov uvádza, že terasy ich biznis nerozbehnú,“ hovorí Koreny. Okrem toho podľa zistení v prieskume, na terasy dokáže 48 percent podnikov usadiť len do desať zákazníkov.

Reštaurácie tak čakajú na otvorenie interiérov. Terasy totiž prinesú reštauráciám len 15 percent bežných tržieb. „Finančne sme v koncoch, preto čakáme, kedy nám dovolia otvoriť interiéry a stále dúfame, že nás vláda odškodní alebo pripraví ďalšie nástroje podpory gastra,“ hovorí Roland Teoke, signatár iniciatívy Pomoc pre gastro.

VIDEO: Mesiace zavreté terasy reštaurácií a kaviarní sa opäť otvorili

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #reštaurácie #cestovný ruch #terasy #gastro prevádzky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy