Ak chcete dve alebo tri percentá z daní darovať, treba tak spraviť teraz

Môžu tak urobiť na základe vykonaného ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2020. To za zamestnancov vykonal zamestnávateľ.

29.04.2021 11:51
2020, pero, peniaze, daňové priznanie Foto:
Na poukázanie 2 alebo 3 percent z daní tretiemu sektoru zostávajú posledné dni.
debata

Už iba do konca týždňa majú zamestnanci čas na darovanie dvoch alebo troch percent zo zaplatených daní z príjmov tretiemu sektoru. Môžu tak urobiť na základe vykonaného ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2020, ktoré za nich vykonal zamestnávateľ.

Potrebné je predložiť vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby na osobitnom tlačive. Tlačivo vyhlásenia za zdaňovacie obdobie roka 2020 je zverejnené na portáli finančnej správy. K vyplnenému tlačivu je potrebné doložiť aj potvrdenie od zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov zo zamestnania. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Fyzická osoba môže poukázať podiel zaplatenej dane vo výške dvoch alebo troch percent len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane musí byť najmenej tri eurá. Ak v danom roku fyzická osoba vykonávala dobrovoľnícku činnosť v rozsahu aspoň 40 hodín, môže poukázať aj 3 percentá z daní, o dobrovoľníckej činnosti však musí doložiť písomné potvrdenie od organizácie alebo organizácií, pre ktoré dobrovoľnícku činnosť vykonávala. Toto potvrdenie musí priložiť k daňovému priznaniu.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič zastavil zníženie DPH pre reštaurácie. Tie varujú, že bez nižšej sadzby neprežijú

Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby je možné podať len na predpísanom tlačive. Zamestnanec je v tomto vyhlásení oprávnený vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určenému prijímateľovi. Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré zamestnancovi na jeho žiadosť vystaví zamestnávateľ. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane spolu s potvrdením od zamestnávateľa môže daňovník podať na ktoromkoľvek daňovom úrade, poslať ho poštou, prípadne využiť elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

Finančná správa poukazuje podiel zaplatenej dane oprávneným prijímateľom od roku 2002. Správcovia dane poukazujú podiel zaplatenej dane prijímateľom, ktorí sú pre príslušný rok uvedení v zozname prijímateľov, ktorý vedie Notárska komora SR a daňovníci ho môžu nájsť na internetovej stránke www.notar.sk. V roku 2019 darovalo podiel zo zaplatenej dane takmer 853-tisíc fyzických osôb a viac ako 52-tisíc právnických osôb, a to celkovo 15,6 tisíca prijímateľom. Celková suma poukázaných podielov zaplatenej dane sa pritom každý rok zvyšuje, v roku 2019 predstavovala viac ako 73 miliónov eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #neziskové organizácie #daň z príjmov #darovanie 2 percent
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy