Kyberbezpečnosť bude tento rok kľúčovou pri dopyte po riadených IT službách

Kybernetická bezpečnosť bude tento rok kľúčovým segmentom dopytu po riadených IT službách. Myslí si to spoločnosť Zebra Systems – distribútor riešení N-able. Podľa firmy budú mať na poskytovanie manažovaných IT služieb zásadný vplyv štyri hlavné trendy kyberútokov.

26.04.2021 10:28
debata

V prvom rade ovplyvní trh riadených služieb podľa spoločnosti ransomvér. „Okrem už tradičného šifrovania dát napadnutých organizácií zdokonalili útočníci svoje vydieranie o hrozbu zverejnenia citlivých dát, ktoré by poškodili reputáciu či boli predmetom vysokej pokuty za nedodržanie GDPR,“ vysvetlili odborníci. Hrozbou sú i nové vektory útokov. E-mailová komunikácia podľa expertov síce naďalej zostáva hlavným distribučným kanálom malvéru, útočníci však stále viac využívajú otvorené internetové porty a RDP protokol, a to najmä pri útokoch na vzdialených pracovníkov.

Trh riadených služieb ovplyvnia podľa odborníkov aj bezsúborové útoky. „Pretože väčšina antivírusových programov skenuje iba súbory, útočníci ich obchádzajú pomocou techník, ktoré nevyužívajú súbory, ale zneužívajú administračné nástroje,“ podotkli experti.

Štvrtým trendom sú podľa spoločnosti útoky smerujúce priamo na manažované IT služby. Čoraz viac útokov je vedených na ich poskytovateľov s cieľom preniknúť do systémov viacerých zákazníkov naraz.

„Kybernetickí útočníci neustále vylepšujú stratégie a techniky, ako obísť existujúcu obranu podnikov a organizácií a získať prístup k dátam, ktoré môžu speňažiť,“ podotkla firma s tým, že nielenže vylepšujú jednotlivé metódy útokov, ale tiež ich vzájomne kombinujú do komplexných, viacfázových útokov. Podmienkou úspešnej obrany proti takýmto napadnutiam je existencia viacvrstvového zabezpečenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #kyberútok #IT služby