Kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, začala prudko rásť

Dogecoin počas uplynulého týždňa vyskočil o viac než 400 percent a jeho trhová kapitalizácia prekonala 40 miliárd dolárov.

17.04.2021 17:44
Dogecoin Foto:
Prudký rast Dogecoinu niektorých expertov utvrdzuje v názore, že na trhu kryptomien vzniká bublina.
1

Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, počas uplynulého týždňa vyskočila o viac než 400 % a jej trhová kapitalizácia prekonala 40 miliárd dolárov (33,37 miliardy eur). Tento vývoj zvyšuje obavy, že na trhu kryptomien je bublina.

Dogecoin vytvorili v roku 2013 softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer ako zábavnú alternatívu k bitcoinu. Teraz jeho celková trhová hodnota podľa stránky CoinGecko prekonala 40 miliárd dolárov, pričom len v piatok (16. 4.) sa zvýšila o vyše 20 miliárd USD. Cena dogecoinu sa v piatok ráno dostala na rekordných 32 centov, čo bol viac než dvojnásobok v porovnaní s predchádzajú­cim dňom.

Počas uplynulého týždňa sa dogecoin posilnil o 400 %, keď jeho cena prvýkrát prekonala 10 centov len v stredu (14. 4.). V porovnaní s obdobím pred rokom, keď jeho cena predstavovala 0,002 USD a trhová kapitalizácia 250 miliónov dolárov, vyskočil o 18 000 percent.

bitcoin 26_2, PR článok, reklama,
	nepoužívať Čítajte viac Záujem o kryptomeny na Slovensku v 1. štvrťroku výrazne vzrástol

Medzi dôvody aktuálneho posilňovania dogecoinu patrí napríklad vstup na burzu spoločnosti Coinbase, ktorá prevádzkuje najväčšiu kryptomenovú burzu v USA. Tento vstup na burzu je považovaný za míľnik celého odvetvia a podporil aj najznámejšie kryptomeny. Cena bitcoinu vo štvrtok (15. 4.) prekonala 64.000 USD a cena etherea sa v piatok ráno na krátky čas prvýkrát dostala nad 2500 USD. Z tohto pohľadu bol zvýšený dopyt po dogecoine pokračovaním kryptomenovej horúčky.

Tiež vzrástol záujem o dogecoin medzi používateľmi obchodnej platformy Robinhood. Robinhood vo štvrtok uviedla, že obchodovanie s kryptomenami na jej platforme zaznamenalo veľké výpadky spôsobené bezprecedentným dopytom. Medzičasom však problémy už odstránila. Prepokladá sa, že za aktuálnym vysokým záujmom o dogecoin sú opäť príspevky šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #nákup kryptomien #kryptomeny #ethereum #bitcoin. dogecoin